İngiltere’de Savunma Bakanlığı’na ait gizli belgeler otobüs durağında bulundu

İngiltere Savunma Bakanlığı’na ait gizli belgeler Kent şehrindeki bir otobüs durağında bulundu.

BBC’ye göre, 50 sayfalık belgelerden bir kısmında, Rusya’nın İngiltere’ye ait HMS Defender savaş gemisinin Kırım açıklarından geçişine dair olası tepkileri ele alındı.

Yağmurdan ıslanmış halde bulunan belgeler, ABD liderliğindeki NATO operasyonunun sona ermesinden sonra İngiltere’nin Afganistan’daki askeri varlığını sürdürme olasılığı gibi diğer ayrıntıları içeriyor.

Hükümet olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyururken, Savunma Bakanlığı Sözcüsü, “Çalışanlardan biri savaş sırlarını içeren belgelerin kaybolduğunu bildirdi” dedi.

Söz konusu belgelerde ayrıca, İngiltere’nin Avrupalı ​​müttefiklerle rekabet halinde bulunabileceği alanlar hakkında hassas notlar da dahil olmak üzere silah ihracatına ilişkin güncellemelerde bulunuyor.

Otobüs durağında bulunan bu belgelerde, ABD Başkanı Joe Biden’ın görevdeki ilk aylarına ilişkin notlar da dahil olmak üzere, İngiltere-ABD Savunma Diyaloğu’nun geçen Pazartesi günkü oturumundan kısa notlarda yer alıyor.

BBC’de yer alan haberde, bu durumun, gazetelerin yağmurda bir otobüs durağına neden bırakıldığına dair ayrıntılı bir soruşturma yürüten Savunma Bakanlığı için büyük bir utanç olduğu vurgulandı.

Şarkul Avsat