Kovid-19 hastalarının yüzde 5’i uzun süreli semptomlar yaşıyor

Avustralya’da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) iyileşme süresine yönelik yürütülen en geniş çaplı araştırmaya göre, Yeni Güney Galler’de salgının ilk dalgasında teşhis konan kişilerin yüzde 5’inde enfeksiyondan üç ay sonra hala semptomlar görüldüğü tespit edildi.

Sidney’deki New South Wales Üniversitesi tarafından yürütülen ve cuma günü The Lancet Regional Health dergisinde yayınlanan çalışmada gençlerin, erkeklerin ve Kovid-19’a eşlik eden hastalıklardan (komorbidite) muzdarip olmayan kişilerin genellikle daha hızlı iyileştiği tespit edildi.

Çalışmada kullanılan veriler, Yeni Güney Galler’deki hasta kayıtlarından, vakalarla yapılan telefon görüşmelerinden elde edildi. Söz konusu kapsamlı çalışmada 2020 yılı Ocak-Mayıs ayları süresince Yeni Güney Galler’de Kovid-19 teşhisi konulan 2 bin 904 kişinin sağlık durumu sistematik olarak takip edildi.

Tüm nüfusun temsili örnekleri üzerinde gerçekleştirilen bu çalışma, gönüllüler veya enfeksiyon sebebiyle hastaneye yatırılan kişiler üzerinde yürütülen önceki küçük çaplı çalışmalara kıyasla, uzun süreli semptomları olan kişiler için daha doğru tahminler sunuyor.

Enfekte olduklarının tespit edilmesinin üzerinden üç ay geçen hastaları içeren çalışmaya göre, takip edilen kişilerin yüzde 93,4’ü sağlığına kavuştu, çoğu (yüzde 80) 30 gün içinde iyileşti ve yüzde 1,8’i ise hayatını kaybetti. Vakaların yüzde 4,8’i hala semptomlar yaşıyordu. Son görüşme zamanına kadar iyileşmemiş olanlar arasında, bildirilen en yaygın semptomlar öksürük ve yorgunluktu.

New South Wales Üniversitesi doçenti ve çalışmanın başyazarı Dr. Bette Liu, “İnsanların hastaneye kaldırılmasına neden olan ciddi klinik semptomlar hakkında çok şey biliyoruz ancak hastalığın daha az şiddetli formlarında semptomlar hakkında çok az şey biliyoruz” dedi.

Liu çalışma ile ilgili olarak “Verilerimiz Kovid-19’un toplum sağlığı üzerindeki doğrudan büyük etkisini ve hastaneye yatışları ve ölümleri değil, aynı zamanda hastalığın daha az şiddetli formlarına sahip olanların uzun vadeli sağlıklarının da incelenmesi ihtiyacını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Liu’ya göre çalışma, Avustralya’da şimdiye kadar kaydedilen 30 binden fazla onaylanmış Kovid-19 vakasının bulunması sebebiyle, birçok Avustralyalı için enfeksiyonun sonuçlarının büyük bir sorun olabileceğini gösteriyor. Çalışmanın başyazarı sözlerine şu ifadeleri ekledi:

“Kovid-19 şiddetinin, yaş, diğer hastalıklar veya altta yatan sağlık koşulları ile arttığı biliniyor. Dolayısı ile bu gruplarda iyileşmenin daha yavaş ve daha az olası olduğunu tespit etmemiz şaşırtıcı değil.”

Çalışma, ergenlerin ve 30 yaşın altındakilerin daha hızlı iyileştiğini gösterse de, araştırmacılar, teşhis konulmasından üç ay sonra bu kişilerin yüzde 2’sinin hala bazı semptomları olduğunu tespit etti.

Liu son olarak şu ifadelere yer verdi:

“Bu çalışma, ellerin temizliği, sosyal mesafe ve testler de dahil olmak üzere halk sağlığı tavsiyelerine uyarak ve sıra geldiğinde aşı olarak, Kovid-19’dan korumamızın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

Şarku’l Avsat