Moskova’da son 24 saatte rekor can kaybı

Rusya’nın başkenti Moskova’da son 24 saat içerisinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle rekor sayıda can kaybı yaşanması, ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantının ülkede yayıldığının göstergesi oldu.

Rus medyasına göre, Moskova’da 24 saat içinde 144 kişi daha hayatını kaybetti. Bu, salgının başlamasından bu yana kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte her gün yaklaşık 2 bin kişinin hastanelere kaldırıldığını belirterek, “Hazırladığımız 20 bin yatağın 14 bini şu anda dolu. Bu çok büyük bir rakam” dedi.

2020 Avrupa Şampiyonası’nda maçlara ev sahipliği yapacak olan turizm kenti Saint Petersburg da, Rusya’daki salgının bir başka merkez üssü konumunda. Şehir, son 24 saatte bin 298 vaka ve 106 ölüm kaydetti.

Rusya genelinde ise, son 24 saatte 20 bin 538 vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 5,4 milyonu aştı. Son bir günde 599 kişinin hayatını kaybetmesiyle ülke genelindeki can kaybı da 133 bin 282’ye çıktı.

Rusya’daki aşı kampanyası, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in aşı çağrılarına rağmen, aşılara olan güven eksikliği nedeniyle aralık ayından bu yana yavaş ilerliyor. Şu ana kadar ülkede 146 milyon insanının sadece 21,2 milyonu en az bir doz aşı oldu.

Şarku’l Avsat