SOHR: Hizbullah’ın önde gelen isimlerinden biri Dera’da öldürüldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Hizbullah’ın önde gelen isimlerinden birinin Suriye’nin güneyinde yer alan Dera’nın Saida kasabasında öldürüldüğünü bildirdi.

Suriyeli muhaliflere ait haber siteleri de, öldürülen Arif el-Cahmani isimli kişinin Dera şehrinde Hizbullah’ın bir numaralı adamı olduğunu belirtti.

SOHR’a göre Cahmani, Dera’nın doğusundaki Saida kasabasında kimliği belirsiz silahlı kişilerce açılan ateş sonucu olay yerinde öldü.

Silahlı kişiler, daha önce de birkaç kez Cahmani’ye suikast girişiminde bulunmuş, ancak saldırıların hepsi başarısız olmuştu.

SOHR’un elindeki verilere göre, Dera ve ülkenin güneyinde Haziran 2019’dan bugüne kadar, silahlı hücreler tarafından patlayıcı, mayın ve silah kullanarak yapılan saldırı, adam kaçırma ve suikast girişimlerinin sayısı bin 126’ya ulaştı.

Rejim güçleri ve onlara bağlı milislerin kontrolü altındaki Dera’daki güvenlik kaosu geçtiğimiz yılın Haziran ayının başından bu yana devam ediyor. Çoğunlukla rejim güçleri ve ona yakın milisleri hedef alan bir suikast girişimi olmadan neredeyse bir gün geçmiyor.

Rejim, bu güney bölgesindeki kaos ve güvenlik açısından sorunlu durumu kontrol altına almayı başaramadı.

Dera, 18 Mart 2011’de Suriye rejimine karşı barışçıl halk hareketinin ilk başladığı yer olması sebebiyle Suriye muhalefetinin simgesi olarak kabul ediliyor.

Şarkul Avsat