AstraZeneca, Beta varyantına karşı aşı geliştiriyor

Aşı adenovirüs teknolojisine dayanıyor

Oxford Üniversitesi dün, Kovid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün ilk kez Güney Afrika’da görülen Beta varyantına karşı, AstraZeneca şirketi ile işbirliği içinde geliştirdiği yeni aşıyı gönüllülere uygulamaya başladığını duyurdu.

Üniversiteden yapılan açıklamada, yeni aşının etkinliğini ölçmek için yürütülen klinik denemelere yaklaşık 2 bin 250 kişinin katılacağı belirtildi.  Faz 2 ve faz 3 denemelerindeki katılımcıların İngiltere, Güney Afrika, Brezilya ve Polonya’dan gönüllülerden oluşacağı belirtilen açıklamada aday aşının adenovirüs teknolojisi ile geliştirildiği kaydedildi.

Oxford Aşı Grubu Direktörü Profesör Andrew Pollard konuya dair şunları söyledi:

“Mevcut aşıların ve yeni varyantlara karşı geliştirilenlerin destekleyici dozlarının test edilmesi, mutasyona uğrayan koronavirüs varyantları karşısında en iyi şekilde hazır olmamız için önemli.”

Açıklamada, söz konusu klinik denemelere yönelik geçici verilerin bu yıl içinde yayınlanmasının beklendiği ve değerlendirilmesi için sağlık makamlarına sunulacağı belirtildi. Londra yönetimi mayıs ayında, ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan ve hızla yayılan Delta varyantı sebebiyle vaka sayısında keskin bir artışa tanık olan İngiltere’de Kovid-19 aşısının üçüncü dozunun uygulanmasının ardından bağışıklık tepkisinin incelenmesine yönelik klinik denemelere başladığını duyurmuştu.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Cavid dün yaptığı açıklamada, önceliğinin Kovid-19 pandemisinin üstesinden gelmek ve normal hayata dönüşü sağlamak olduğunu söyledi. Cavid açıklamasında sosyal mesafe kurallarını ihlal etmesinin ardından istifa etmek zorunda kalan selefi Matt Hancock’a da övgüde bulundu.

İngiltere resmi verilere göre cumartesi günü 18 bin 270, dün de 14 bin 876 yeni vaka kaydetti. Ölü sayısı ise cumartesi günü 23, dün  de 11 kişi olarak kayda geçti. Resmi verilere göre  yetişkinlerin yüzde 84,1’i ilk doz aşıyı olurken yüzde 61,6’sına da ikici doz aşı yapıldı.

Şarku’l Avsat