DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon örgütü ‘kalıcı olarak yenilgiye uğratma’ sözü verdi

DEAŞ’ın uzantılarının, Sahra altı Afrika’da yayılmasından duyulan büyük endişe dile getirildi

ABD öncülüğündeki DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK), dün Roma’da 83 üyesinin katılımıyla gerçekleştirdiği Bakanlar Toplantısı’nın ardından yayınladığı bildiride, başta Afrika’da olmak üzere halen tehlike oluşturmaya devam eden DEAŞ’a karşı verdiği mücadeleyi örgütü ‘kalıcı bir yenilgiye uğratmak’ için sürdüreceğini vurguladı.

Bakanlar kapanış konuşmalarında DEAŞ’a karşı mücadeleyi kapsamlı, koordineli ve çok yönlü bir çabayla sürdürmek ve terör örgütünün kalıcı bir yenilgiye uğratılması için gerekli koşulları oluşturmak konusunda kararlı olduklarını belirtirken Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Moritanya ve Yemen’in DMUK’a katılmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Örgütün artık Irak ve Suriye’de kontrol ettiği bir bölge olmadığının altını çizen bakanlar, DEAŞ’ın Irak ve Suriye’deki kalıntılarının yanı sıra dünya genelindeki uzantılarının herhangi bir yerleşim bölgesini işgal etmesini veya toparlanmasını engellemek için DMUK’un tüm faaliyetlerinde işbirliğini güçlendirme konusunda kararlı olduklarını belirttiler. DEAŞ tehdidinin halen devam ettiği uyarısında bulunan bakanlar, 2021 yılı için istikrarı sağlamaya yönelik yükümlülüklerin üstlenilmesi kampanyası başlatma çağrısında bulundular.

Irak’ın DEAŞ ve kalıntılarına karşı mücadele ve yeniden ortaya çıkmasını önleme çabalarını dile getiren bakanlar, Irak güçlerinin DEAŞ’a karşı mücadele konusunda giderek iyileşen yeteneklerine övgüde bulundular. DMUK’un, Irak hükümetinin talebi üzerine Irak’ın birliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam saygı göstererek, Irak halkının yararına olmak üzere burada faaliyet gösterdiğine dikkati çeken bakanlar, DMUK personeline, konvoylarına ve diplomatik noktalara yönelik devam eden saldırıları şiddetle kınarken, Irak hükümetinin koalisyona ait noktaları korumasının önemini vurguladılar.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı uyarınca kalıcı bir siyasi çözümü desteklemek için Suriye halkının yanında olduklarını teyit eden bakanlar, elde edilen başarıyı sürdürmenin ve bu başarıya yönelik herhangi bir tehdide karşı birlikte çalışmaya devam etmenin yanı sıra DEAŞ’ın yararlanabileceği güvenlik boşluklarından kaçınmak için her türlü terör tehdidine karşı uyanık olma çağrısında bulundular.

DMUK üyesi ülkelerin bakanları ortak açıklamalarında, başta Afrika olmak üzere diğer kıta ve bölgelerdeki güvenlik durumunun ele alınacağı bir toplantı yapma niyetinde olduklarına işaret etti. Daha sonra Sahra altı Afrika’da DEAŞ’a bağlı örgütlerin ve ağların, özellikle Sahel bölgesinde ve Doğu Afrika – Mozambik’te güvenlik ve istikrarı tehdit ettiğine dair ciddi endişe duyduklarını ifade ettiler.

DMUK, ilgili ülkelerin talebi ve önceden verdikleri onayın yanı sıra uluslararası hukuka tam saygı çerçevesinde, DEAŞ’ın küresel çapta kalıcı olarak yenilgisini sağlamak için Afrika’da oluşturduğu tehditlere karşı DEAŞ’ın faaliyetlerinden etkilenen ülkelerle çalışma sözü verdi.

Toplantıya bazı Afrika ülkelerinden gözlemci olarak heyetlerin katılmasından duydukları memnuniyeti dile getiren bakanlar, ayrıca Afganistan’ın DEAŞ’ın Horasan koluna karşı mücadele çabalarına övgüde bulundular.

Tutuklu bulunan yabancı uyruklu teröristlerin yanı sıra Suriye ve Irak’ta kalan ailelerinin yarattığı zorluklara da değinen bakanlar, bu kişilerin vatandaşı oldukları ülkelerle yakın koordinasyon içinde adaletin sağlanması ve terör aracı olarak kullanılan cinsel taciz de dahil işlenen tüm suçların cezalandırılması için çabalama sözü verdiler. Suriye’nin kuzeydoğusundaki tutuklu DEAŞ’lıların ve aile üyelerinin durumunun büyük bir endişe kaynağı olduğunu kabul eden bakanlar, bu ciddi soruna kapsamlı ve uzun vadeli bir çözüm getirme çağrısında bulundular.

Bakanlar, DMUK’un bir sonraki toplantısını Haziran 2022’ye kadar düzenleme ve 2021 sonbaharında Brüksel’de ‘Küçük Grup Siyasi Yöneticiler Toplantısı’ gerçekleştirme niyetinde olduklarını ifade ettiler.

Blinken, ABD’nin müttefiklerine mücadeleye devam etme çağrısında bulundu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin müttefiklerini DEAŞ’ı yenmeye, özellikle de terör örgütünün Afrika’daki uzantılarıyla mücadeleye devam etmeye çağırdı. Blinken dünkü toplantıdan önce yaptığı açıklamada, DMUK’un çabalarının yabancı savaşçıların Irak ve Suriye’ye gitmelerini etkin bir şekilde engellenmesi de dahil olmak üzere önemli başarıları beraberinde getirdiğini söyledi.

DMUK, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını durdurmak ve iklim değişikliğine karşı mücadeleyi hızlandırmak da dahil olmak üzere diğer önemli uluslararası önceliklere değinmenin yanı sıra DEAŞ’tan kurtarılan bölgeleri istikrara kavuşturmayı, yabancı savaşçıları ülkelerine geri göndermeyi, işledikleri suçlardan sorumlu tutulmalarını sağlamayı ve radikal mesajlarla mücadele etmeyi umduğunu açıkladı.

DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyon, ABD tarafından DEAŞ’ın Suriye’nin kuzeyi ve Irak’ta geniş bir alanın kontrolünü ele geçirmesinin ardından DEAŞ’ı yenilgiye uğratmak amacıyla 2014 yılında kuruldu. Koalisyon 2019 yılında, DEAŞ üyelerini, kontrol ettikleri son bölgeden de çıkarmayı başardığını duyurdu.

Bakanlar, Irak ve Suriye’deki kalıntıları halen tehdit oluşturmaya devam eden ve Afrika’nın bazı bölgelerinde ortaya çıkma belirtileri gösteren örgütün tamamen yenilgiye uğratılması için yapılan faaliyetleri değerlendirdiler.

Di Maio, özel bir mekanizma kurulması çağrısında bulundu

Toplantıya ev sahipliği yapan İtalya’nın Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ise DMUK tarafından alınan tedbirlerin yoğunlaştırılması ve çalışabileceği alanların artırılması gerektiğini vurguladı. Irak ve Suriye’nin yanı sıra örgütün özellikle Sahel, Mozambik ve Afrika Kıtası’ndaki faaliyetlerinde endişe verici bir artış olduğuna dikkati çeken Di Maio, Afrika’daki DEAŞ tehdidiyle başa çıkmak için özel bir mekanizma kurulması çağrısında bulundu.

DMUK üyelerini gardlarını düşürmemeye davet eden ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise örgütün aldığı yenilgilere rağmen, Irak ve Suriye’deki DEAŞ üyelerinin halen büyük saldırılar düzenlemeyi hedeflediklerini belirterek, “Birlikte, savaş alanında zafere giden askeri operasyonumuzda yaptığımız gibi istikrarı sağlama hedeflerine bağlı kalmalıyız” dedi.

Suriye’de halen tutuklu bulunan yaklaşık 10 bin DEAŞ üyesinin yeniden normal hayata adapte edilmeleri veya haklarında soruşturma başlatılması için yeni bir çaba gösterilmesi çağrısında bulunan Blinken, “Bu durum tahammül edilemez, bunu süresiz olarak erteleyemeyiz” ifadelerini kullandı.  Blinken ayrıca DEAŞ’ın Afrika kolu Batı Afrika Vilayeti’nin (ISWAP) lideri Nijeryalı Osman Eliaso Djibo’ya yaptırım uygulandığını açıkladı.

Diğer yandan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu El-Gayt, DEAŞ’ın uzantılarının ve uyuyan hücrelerinin istikrarı bozmak ve toplumları sabote etmek üzere geri dönmesine karşı uyarıda bulundu. Ebu Gayt, dün Roma’daki toplantıda yaptığı konuşmada, “Geçtiğimiz dönem, DEAŞ ağlarının ve uyuyan hücrelerinin herhangi bir yeri kontrol etmek amacıyla değil, istikrarı bozmak, toplumları sabote etmek, sivillerin hayatını tehlikeye atmak, hayati öneme sahip noktaları hedef almak amacıyla yeni yollarla faaliyet göstermek üzere geri dönüşünün endişe verici işaretleri görüldü” değerlendirmesinde bulundu.

DMUK’un çabaları ve uluslararası ortak eylem çerçevesinde DEAŞ’ın artık herhangi bir yeri kontrol edemediğinin altını çizen Ebu Gayt, özellikle operasyonlarda koalisyon üyeleri arasında sağlanan koordinasyon, bilgi alışverişi, kaynak temini ve DEAŞ’la karşı karşıya olan yerel güvenlik güçlerinin sahadaki yeteneklerinin desteklenmesinin DEAŞ’ın ortaya çıkmasına olanak tanıyacak güvenlik boşluklarının doldurulması sağlanacağını vurguladı.

Toplantıya katılan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri de Mısır’ın DMUK’un çabalarını terörle mücadelede yalnızca güvenliği değil, dini söylemi reforme ederek, modernleştirerek ve teröristlerin dayandığı yanlış söylemi ortadan kaldırarak fikri boyutları da dikkate alan kapsamlı bir yaklaşım benimseyerek destekleme konusunda kararlı olduğunu söyledi.

DEAŞ’ın Irak ve Suriye’de kontrol ettiği geniş toprakların geri alınmasıyla elde edilen başarıya rağmen örgütün halen gerçek bir tehlike oluşturduğunun altını çizen Şukri, bu tehdidi ortadan kaldırmak için DMUK üyesi ülkelerin ortak çabalarını güçlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Şarku’l Avsat