Haşdi Şabi, ABD saldırılarına yanıt verme hakkını saklı tuttuğunu açıkladı

Irak’taki Haşdi Şabi otoritesi, bugün şafak vakti ABD uçakları tarafından Irak- Suriye sınırındaki mevziilerine yönelik saldırının, Irak’ın egemenliğini hedef aldığını açıkladı.

Haşdi Şabi, bugün düzenlediği bir basın toplantısında “Bugün sabah saat 2 civarında ABD savaş uçakları, Irak sınırından 13 km içeride, el-Anbar vilayetinin Kaim ilçesinde 14. ve 46. Tugay’da Haşdi Şabi güçlerine bağlı üç noktayı hedef aldı. Bu saldırı, terörist DEAŞ unsurlarının Suriye’den Irak’a sızmasını önlemek için olağan görevlerini yerine getiren dört unsurun şehit olmasıyla sonuçlandı” ifadelerini kullandı.

Haşdi Şabi güçlerinin, ortak operasyonlar önderliğinde resmi görevlerinde olduğu belirtilirken, Irak’taki yabancı varlığına karşı herhangi bir faaliyette bulunmadıkları ve bu durumun, Haşdi Şabi otoritesi tarafından defalarca dile getirildiği aktarıldı.

Otorite, “Bombardımana maruz kalan noktalarda, Haşdi Şabi’yi hedef alma suçunu haklı çıkarmaya çalışan ABD’nin iddialarının aksine herhangi bir depo ve benzeri tesis yer almıyor” dedi.

Haşdi Şabi, “Güçlerimize yönelik bu menfur saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz. Bu saldırılara yanıt verme konusunda yasal hakkımızı saklı tuttuğumuzu ve faillerinden hesap soracağımızı teyit ediyoruz” dedi.

Otorite, “Bu saldırı, Irak’ı, güvenlik güçlerini ve ABD’nin ve dünyanın geri kalanının ‘terörü yendiğine, terör tehlikesini ve kötülüğünü tüm dünyadan uzaklaştırdığına’ tanık olduğu Haşdi Şabi’yi zayıflatma çerçevesinde gelmiştir ve terör gruplarını güçlendirmeye hizmet etmektedir” dedi.

Haşdi Şabi otoritesi, Irak hükümetinin tavrına ve yabancı kuvvetleri ‘ülke toprakları ve hava sahası üzerinde tam egemenlik sağlayacak şekilde’ Irak’tan uzaklaştırma konusundaki kararlılığına da övgüde bulundu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bugün pazar gecesini pazartesiye bağlayan sabah Suriye- Irak sınırı yakınlarındaki ve sınırdaki İran yanlısı milislere ait askeri bölgelere yönelik ABD tarafından düzenlenen hava saldırısı sonucunda Haşdi Şabi’ye mensup 7 militanın öldüğünü bildirdi. SOHR, yaralılardan bazılarının durumunun kritik olması nedeniyle ölü sayısının artmasının muhtemel olduğuna işaret etti.

Şarku’l Avsat