Dr. Abdullah er-Rabia, İtalya’nın Brindisi şehrindeki G20 bakanlar toplantısında konuşuyor

Suudi Arabistan, koronavirüs aşısının üretimi için bölgesel bir merkez olmaya ‘hazır’

Suudi Arabistan, bugün birçok ülkenin pandemiden kaynaklı yüksek vaka sayıları nedeniyle devam eden sıkıntıları ortasında korona virüsü aşısının üretimi hususunda lojistik, ulaştırma ve sağlık endüstrileri için bölgesel bir merkez olmaya hazır olduğunu açıkladı.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Genel Danışmanı Dr. Abdullah er-Rabia, İtalya’nın Brindisi şehrindeki G20 bakanlar toplantısında açıklamada bulundu. Rabia, “Pandeminin neden olduğu zorluk, hayatlarımızı mümkün olduğunca çok korumak için harekete geçmemizi sağlayan koordineli ve organize bir küresel tepki amacıyla birlikte çalışmamızı gerektirmektedir” dedi. Yetkili, ‘sağlık, insani ve kalkınma programları ve lojistik hizmetlerin tüm yönlerinde’ uluslararası topluluklar arasında daha yakın bir iş birliği sağlamanın bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

Aşı tedariki konusunda açık bir tutarsızlık olduğuna ve mevcut dozların çok az ülkeye ulaştığına dikkat çeken Dr. Rabia, “Bu durum, hastalığın hala yüksek orandaki yayılımıyla ve hastaların hastaneye yatış ve ölüm oranlarındaki yükseklikle karşı karşıya kalan diğer ülkeler açısından üzücü sonuçlara yol açıyor” dedi. Dr. Rabia, pandeminin küresel kontrolünü sağlamak için tüm ülkelere aşı sağlamanın şart olduğunu vurgularken, gelecekte daha fazla salgınla mücadele etmek için bu durumdan ders alınması çağrısında bulundu.

Dr. Abdullah er-Rabia, “Suudi Arabistan, özellikle Orta Doğu, Afrika ve Asya’da olmak üzere ilgili endüstrilerin bölgeselleşmesini güçlü bir şekilde teşvik etmektedir. Kovid-19 aşısının, ilaçların ve diğer malzemelerin bölgesel üretimi, yalnızca daha fazla aşının sağlamasına olanak tanımayacak, aynı zamanda iş fırsatları yaratacak, ülkelerdeki bölgesel sağlık sistemlerinin aşıların dağıtımını kontrol etme yeteneğini artıracaktır” ifadelerini kullandı. Yetkili, bu durumun aynı zamanda sağlık ‘çalışanları ve genel halk için kişisel koruyucu ekipman gibi diğer gerekli malzemelerin, solunum cihazları ve tıbbi gazların sağlık tesislerine dağıtımı’ için de geçerli olduğunu dile getirdi.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Genel Danışmanı, Suudi Arabistan’ın Kovid-19 pandemisinin patlak vermesinden bu yana, salgınla mücadeleye destek olmak için GAVI İttifakı, COVAX Facility ve Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu’na mali destek de dahil olmak üzere dünya genelinde yaklaşık 713 milyon ABD doları yatırım yaptığını ifade etti. Dr. Abdullah er-Rabia, merkezin Bangladeş’teki Rohingyaların, Afrika’daki, Orta Doğu’daki ve Asya’daki mültecilerin yanı sıra Yemen, Suriye ve Sudan da dahil birçok ülkeye yardımda bulunduğuna dikkati çekti.

Dr. Rabia, “İnsani yardım çalışanları olarak, salgına hazırlık amacıyla güvenilir ve etkili lojistik sistemler geliştirerek, bağışçı tabanını artırmaya çalışmalıyız” dedi. Yetkili ayrıca, Suudi Arabistan’ın benzersiz yetenek ve niteliklere sahip olması nedeniyle lojistik, ulaştırma ve sağlık endüstrileri için bölgesel bir merkez olabileceğini dile getirdi.

Genel Danışman, ‘Pandemide hepimiz güvende olmadıkça hiçbirimiz güvende olmayacağız’ ifadesinin, dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelecek tüm salgınlar için geçerli olduğunu vurguladı. Dr. Abdullah er-Rabia, tüm ülkelerin ‘küresel salgın hastalıklarının çözümüne finansal olarak katkı sağlamaya’ teşvik edilmesi gerektiğini söylerken, “Hiçbir ülke koronavirüs gibi gelecekteki hastalıkların tehdidine karşı bağışık değildir” dedi.

Şarkul Avsat