Kabe’de tavaf için 25 güzergah belirlendi

Suudi yetkililer Çarşamba günü bu yılki Hac sezonu için yeni düzenlemeler yaptıklarını açıkladı.

Mescid-i Haram ve Nebi Camii Genel Müdürü Abdul Rahman Al-Sadis, Suudi Enformasyon Bakanı Macid bin Abdullah Al-Kasbi’nin de katıldığı bir basın toplantısında, ülkenin bu yılki (H. 1442) Hac mevsiminde Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevî ile ilgili yeni planlarını açıkladı.

Al-Sadis, önleyici tedbirlere teveccühle (koronanın yayılmasını önlemek için), bu yıl Hac mevsiminde yaklaşık 10 bin kalifiye ve eğitimli işçinin hacılara hizmet vermeye hazırlandığını söyledi.

Abdul Rahman Al-Sadis şöyle devam etti: Ayrıca Mescid-i Haram ortamının uygun ve virüslerden arınmış olmasını sağlamak için bu alandaki en son teknolojileri kullanarak kutsal mekanları dezenfekte etmek üzere yaklaşık beş bin erkek ve kadın işçiye eğitim verildi. Bunun yanısıra akıllı robotlar ve diğer modern mekanize ekipmanlar da bu amaç için sağlanmıştır.

Mescid-i Haram başkanı ayrıca, koronayı önleyici hijyen kurallarına uygun olarak Allah’ın Evi çevresinde tavaf için 25 güzergah ayrıldığını söyledi.

Suudi Arabistan, korona virüsünün yayılmasını önlemek için bu yılki Hac’a ülkede ikamet eden sadece 60 bin yerli ve yabancının katılacağını açıkladı.

SPA