Husi milisleri Yemenli gençleri evlilik vaadiyle kandırıyor

Terörist Husi milisleri, Yemen’in başkenti Sana’da evlenme sözü karşılığında savaşmaya ikna etmek amacıyla başkentin çeşitli mahallelerinde, özellikle 20 yaşın üzerindeki gençleri hedef alıyor.

Yerel kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre Sana’daki Zekât Toplama Kurumu’na bağlı komiteler, şehrin çeşitli mahallelerinde ikamet eden ve yaşları 20-25 arasında değişen bekar gençlerin adları, meslekleri, doğum yerleri, yaşadıkları yerler ve bunlara ilişkin diğer ayrıntılı bilgileri içeren yeni bir veri tabanı hazırladı.

Kaynaklar milislerin bu yönteme başta el-Cavf ve Marib bölgeleri olmak üzere özellikle batı kıyılarında, İran yanlısı grubun uğradığı kayıplar üzerine genç erkekleri savaşa çekmek için bu hileye başvurduklarını belirtti.

Kaynaklar, yaklaşık bir hafta önce Husi liderlerinin Zekat Toplama Kurumu yetkilileriyle bir araya gelerek konuyla ilgili gerekli çalışmaların yapılması yönünde talimat verdiğini aktardılar.

Başkent ve bölge yetkililere göre asıl amaç “gençlerin evliliklerini kolaylaştırmak” sloganı ile savaşçı alımı yapmak.

Kaynaklar da terörist milislerin kontrol ettikleri şehirlerin tamamında önce yoksul, yerinden edilmiş ve muhtaç aileleri hapsetmelerine ve daha sonra gıda ve maddi yardım karşılığında erkekleri savaşa göndermeleri için onlara baskı kurarak pazarlık yaptıklarına dikkat çektiler.

Sana’da yaşayan vatandaşlar, ağustos ayının sonuna kadar devam edecek olan Husilerin gençlere alıkoyma ve kendi saflarına katma yönündeki yoğun çabalarını şaşkınlıkla izlediklerini ifade ettiler.

Vatandaşlar Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, bekar erkeklerin tespitinin tehlikeli ve şaşırtıcı bir örnek olduğunu ve bu durumun aniden ortaya çıktığını belirterek durumun gizlilikle gölgelendiğini, bu yöndeki haberlerin grubun medyasında bile duyurulmadığını belirttiler.

Askere alım kapsamında, şehirler bazında hazırlanan listelerden hareketle yayınlanan son raporlara göre Husi milislerin kriterlerine uyan erkeklerin büyük çoğunluğu Sana’da ikamet ediyor.

Başkentten “Muhammed Q” takma adını kullanan bir vatandaş bu durumdaki iki oğlunun da hayatından endişe duyduğunu dile getirdi. Ayrıca Husi araştırma komitelerinin daha iki gün önce mahalledeki evleri ziyaret ettiğini ve kendisinden iki oğluyla ilgili ayrıntılı bilgi vermesini istediklerini aktaran Muhammed Q kendisine önümüzdeki yıllarda iki oğlunun sözde Zekat Otoritesi tarafından planlanan toplu düğünler listesine dahil edilmesinin planlandığının söylendiğini kaydetti.

Vatandaşlar korkunun, grubun Sana ve diğer şehirlerde gençleri ve küçük çocukları kendi çıkarları doğrultusunda savaşmaya ikna etmek için evlilik vaadiyle kandırdıklarından kaynaklandığını bildirdiler.

Yemen kaynakları grubun ayrıca kadınların da sempatisini kazanma ve onları eğitim ve seferberlik kamplarına çekme çabaları doğrultusunda çeyizlerine ilişkin belgeler hazırladıklarını, bu doğrultuda saflarında savaşmaları için genç erkekleri kandırmaya çalıştıklarını aktardılar.

Kaynaklar Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, darbecilerin Sana ve kırsalındaki düzinelerce şeyhe ve bölgenin ileri gelenlerine 500 bin riyal (yaklaşık 900 dolar) değerinde evlilik çeyizi belgeleri dağıttı. Söz konusu belgelerin ihlal edilmesi halinde bölgedeki ailelerin kızlarını karşılıksız olarak evlendirme hakkı elde ettiler.

Güvenilir kaynaklar örgütü, “topladığı zekatlardan 3 milyar 200 milyon riyal kadarını birkaç gün önce 3 binden fazla yaralı savaşçı için düzenlediği ‘toplu evlilik töreni’ için harcamakla” itham ettiler.

Şarkul Avsat