Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı: Tüm yaş grupları için ikinci doz aşı yapmaya devam ediliyor

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, tüm yaş grupları için ikinci doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının mevcut olduğunu duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali bugün düzenlediği basın toplantısında, her yaş grubundakilere ikinci doz aşı yapmaya devam edildiğini dile getirerek, “Aşılar bizi korumada önemlidir ve bu virüse direnmede çok büyük bir fark yaratacaktır” dedi.

Dr. Abdulali, aşılara yönelik olumsuz söylentilere kulak asılmaması konusunda da uyardı.

Sağlık Bakanlığı, bugün ayrıca son 24 saat içerisinde bin 112 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 501 bin 195’3 ulaştığını bildirdi.

Bakanlık, bin 418’i yoğun bakımda tedavi gören ağır hastalar olmak üzere aktif vaka sayısının 10 bin 805’e gerilediğini belirtti.

Bakanlığa göre, bin 189’u son bir günde olmak üzere şu ana kadar 482 bin 414 kişi iyileşirken, son 24 saatte 13 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 7 bin 976’ya çıktı.

Bakanlığın söz konusu açıklamasında, ülkede şu ana kadar 19 milyon 614 bin 937 doz aşı yapıldığı da ifade edildi.

Bakanlık, ihtiyati tedbirlerin uygulanmasında rehavete karşı uyararak, maske takmak, sosyal mesafeye dikkat etmek ve elleri sık sık sterilize etmek gibi önleyici tedbirlere bağlı kalmanın önemini vurguladı.

Şarkul Avsat