Suudi Arabistan ve Umman: Önemli ziyaret

Körfez ülkeleri arasındaki ilişkilerde her dayanışma adımı bir bütün olarak bölge için önemli bir haberdir.

Suudi Arabistan-Umman ilişkilerinin güçlendirilmesi de bir bütün olarak gerek Körfez gerekse bölgesel düzeyde önemli bir haber, öne çıkan ve dikkate değer bir olaydır.

Bu kez farklı ve geniş başlıkları olan bir ziyaretle karşı karşıyayız; bunların ilki Hadimu’l Haremeyni Şerifeyn Kral Selman bin Abdulaziz’in, korona pandemisinin başlamasından bu yana ilk kez Suudi Arabistan’ı ziyaret eden bir lideri karşılayacak ve kendisiyle yüz yüze görüşecek olması. Söz konusu lider de Umman Sultanı Heysem bin Tarık.

Sultan Heysem bin Tarık’ın Suudi Arabistan ziyareti de Umman Sultanı olduktan sonra yaptığı ilk resmi yurtdışı ziyareti olduğu için önemli.

Dolayısıyla iki ülke, Suudi Arabistan ve Umman arasındaki ilişkiyi derinleştireceğine dair göstergeler taşıyan ilklerle karşı karşıyayız. Bölgenin çeşitli düzeylerde içinden geçtiği karmaşık koşullar ışığında, iki iddialı ülke, reform alanında aktif ve geleceğe doğru ilerleyen Suudi Arabistan ile yine reform ve açılım alanında aktif Umman Sultanlığı arasındaki ilişkilerin derinleşmesi önemli bir husus.

Suudi Arabistan ve Umman’da reform, yatırım ve başlatılan projeler açısından doğrudan vatandaşlara dokunan önemli kazanımlar gerçekleşiyor.

Yemen’den İran’a, Irak’tan Suriye’ye, bir bütün olarak bölgeyi ve çevreyi ilgilendiren siyasi kazanımlar da var.

Tüm bunlarda Suudi Arabistan’ın rolü, istikrarı pekiştirmek ve siyasi krizlerden kaçınmaktır. Bilhassa ABD’nin geri çekilmesi ve Taliban’ın ilerlemesiyle birlikte Afgan cephesinin yeniden açıldığı göz önüne alındığında. ABD’nin geri çekilmesiyle çevremizde kartlar yeniden karılacak.

Aynı şekilde, Umman Sultanlığı da bölgede istikrarın sağlanmasında ve alevli sorunların çoğunda önemli bir role sahip. Ayrıca arabuluculuk, dengeli ve sakin koordinasyon alanında da iyi bilinen rolleri bulunuyor.

Dolayısıyla bu ziyaret, bölgede istikrarı sağlama sürecinin önemli bir yön alacağının ciddi bir göstergesi.

Söylediğimiz gibi, başta İran nükleer dosyası, ayrıca Yemen’deki kriz, barış sürecini sağlamlaştırma, Irak’ta istikrarı sağlama ve KİK’nin (Körfez İşbirliği Konseyi) rolünü güçlendirme olmak üzere bölgedeki siyasi meselelerin hepsi acil.

Dolayısıyla Umman Sultanı Heysem bin Tarık’ın ziyaretine bir protokol ya da nezaket ziyareti gözüyle bakılamaz. Aksine kendisi Suudi Arabistan-Umman ilişkilerini yenileme ve iki ülke arasındaki iş birliği düzeyinde, keza bölgesel düzeyde önemli bir atılımdır. Elbette, bu ziyaret ve bahsettiğimiz sonuçları, bir bütün olarak KİK’in de çıkarınadır.

Bölgemizin her zaman inisiyatif dizginlerini elinde tuttuğunun, bölgede diyalog dilinin pekiştirilmesinde olumlu etkileri olacağının bir göstergesidir.

Bölgemizin gerçeklerini düşünen herkes, özellikle dünya hala korona pandemisinin ve ekonomik zararlarının ağırlığı altındayken, talepler ve haklar ne kadar haklı olursa olsun, bu tür diyaloglara çok ihtiyaç duyduğunun farkındadır.

Bölge ayrıca nükleer dosyadan, Afganistan’dan çekilme, Irak’tan Lübnan ve Suriye’ye bölgedeki İranlı milislere yönelik muğlak tutumuna kadar ABD siyasetindeki mevcut dalgalanmaların da yükünü çekiyor.

Bütün bunlar Körfez ülkeleri arasında diyaloğu ve tam bir iş birliğini gerektiriyor.

Bu nedenle Umman Sultanı Heysem bin Tarık’ın dün (Pazar) Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret, tüm kriterlerde önemli ve tarihi bir ziyaret olup, KİK’in, bölgemizin istikrarının ve çıkarlarının korunmasının öneminin farkında olan herkesi memnun etmektedir.

Buna göre, Suudi Arabistan ve Umman ilişkilerinde yeni bir sayfa, yine Körfez ve Arap dünyası için önemli bir sayfa ile karşı karşıya bulunuyoruz.

*Tarık Alhomayed- Suudi yazar ve Şarku’l Avsat eski genel yayın yönetmeni

Şarku’l Avsat