Suudi Arabistan’da, Babil Kralı Nabonidus’la ilgili yeni bir keşif yapıldı

Suudi Arabistan Miras Komisyonu, Suudi Arabistan Krallığı’nın kuzeyindeki Al-Hait Valiliği Dolu Bölgesi’nde yeni bir arkeolojik keşif duyurdu. Keşif, Babil Kralı Nabonidus’a ait olan ve M.Ö. altıncı yüzyılın ortalarına ait bir petroglif. Bu keşif, Arap Yarımadası’nın tarihsel rolüne ve antik yakın doğu uygarlıklarının çoğuyla olan sivil iletişimine dair ek bir kanıt sağlıyor.

Arkeolojik keşif, Babil Kralı’nı, etrafında bazı dini sembollerin yer aldığı bir asa tutarken temsil eden bir bazalt kayaya oyulmasından ve 26 satırlık bir çivi yazısından oluşuyor. Bu yazı, Suudi Arabistan Krallığı’nda şimdiye kadar bulunan en uzun yazı.

Miras Komisyonu, yeni keşfin Komisyon’daki uzmanlar tarafından incelemeye ve analize tabi olduğuna dikkat çekerek, keşifle ilgili daha fazla ayrıntının, çalışmalar ve analizler tamamlandıktan ve bunları kuzeybatıda yakın zamanda belgelenen önceki sonuçlarla ilişkilendirdikten sonra yapılacağını da sözlerine ekledi.

Bu arkeolojik keşif, Taima ve Hail’de Babil Kralı Nabonidus’tan bahseden ve Arap Yarımadası ile Mezopotamya uygarlıkları arasındaki geniş kapsamlı sivil ve kültürel iletişimin varlığını kanıtlayan çeşitli yerlerde oymalar ve dikilitaşların önceki keşiflerine yeni bir katkıdır.

SPA