Almanya'da selden etkilenen bir sokak (YouTube)

Avrupa’da şiddetli yağış ve sel mağdurlarının sayısı artıyor

Avrupa’da bazı ülkelerde yaşanan şiddetli sağanak yağış ve seller nedeniyle Almanya’da 141, Belçika’da ise kişi 24 hayatını kaybetti.

Ordu ve itfaiyeciler, on yıllardır Batı Avrupa’yı vuran en şiddetli selin yol açtığı yıkımın kurbanlarını arama çabaları yoğunlaştı.

Batı Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’yı vuran, sokakları ve evleri çamurlu sular altında bırakan selden en kötü şekilde etkilendi.

Felaketten üç gün sonra Almanya’da ölü sayısının 141’e ulaşmasıyla birlikte yetkililer, sular altında kalan bodrumlarda ve çöken evlerde daha fazla ceset bulunmasının muhtemel olduğunu ve yaklaşık 22 bin kişinin arama çalışmaları için seferber edildiğini söyledi.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yer alan, sellerin neden olduğu korkunç heyelandan etkilenen Erftstadt’ın Belediye Başkanı Carolin Weitzel, “Daha fazla kurban bulmayı beklemeliyiz” dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Erftstadt ziyareti sırasında arkadaşları veya ailelerini kaybeden herkes için üzgün olduklarını söyledi.

Başbakan Angela Merkel’in Rheinland-Pfalz eyaletindeki afet bölgesini bugün öğleden sonra ziyaret edeceği açıklandı.

Merkel, zor durumdaki belediyelere hükümetten kısa ve uzun vadeli destek sağlama sözü vermişti.

Komşu Belçika’da ise ölü sayısı 24’e yükseldi ve birçoğu hala kayıp.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Maas nehri kıyısında sele maruz kalan bölgeyi ziyaret ederek, sel felaketinde yaşamını yitirenler için 20 Temmuz Salı gününü ulusal yas ilan etti.

Lüksemburg ve Hollanda’ya da yağan şiddetli yağışlar birçok bölgeyi sular altında bıraktı ve yetkililer Hollanda’nın Maastricht kentinde binlerce insanı tahliye etmek zorunda kaldı.

Felaketin gerçek ölçeği artık belli olurken, yıkılması gerekecek hasarlı binalar araştırılıyor, gaz, elektrik ve telefon hizmetlerinin yeniden sağlanması için çaba sarf ediliyor.

İletişim ağlarının kesintiye uğraması, kayıp kişilerin sayısını bulma çabalarını karmaşık hale getirirken, sular altında kalan Ahr Vadisi’ndeki yolların çoğu geçilmez hale geldi.

Hükümet, özel bir yardım fonu kurmaya çalıştığını belirtirken, hasarın maliyetinin birkaç milyar euroya ulaşması bekleniyor.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Avrupa’yı kasıp kavuran fırtınaların iklim değişikliğinden kaynaklandığını söylerken, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier yaşanan bu felaket ışığında küresel ısınmaya karşı daha kararlı bir mücadele çağrısında bulundu.

Alman reasürans devi Münih Re, “Ülkeler, iklim değişikliği nedeniyle doğal afetlerin sıklığı ve yoğunluğunda bir artış beklemeli ve çalışmaların sonunda daha az maliyetli olacak önleyici adımlar atılmalıdır” şeklinde bir açıklama yaptı.

Şarku’l Avsat