Dera kentindeki es-Sebil çarşısı (Şarku’l Avsat)

Suriye’nin güneyinde bayram hazırlığı endişesi devam ediyor

Şarku’l Avsat Dera’da kuşatma altında olan bölgelerin durumunu araştırıyor.

Güvensizlik durumu, yüksek fiyatlar ve kötüleşen ekonomik durum sonucu, Kurban Bayramı hazırlıkları öncesinde Suriye’nin güneyindeki meydan ve pazarlarda endişe hakim.

Dera kentinde geçimini sağlamak için serbest meslek yapan ve 3 çocuk sahibi olan Ahmed, “Bayram zamanı geldi ancak bizim buralar henüz bayram havasına giremedi” dedi. Şarku’l Avsat’a konuşan Ahmed, “Birçok kişi ülkenin ekonomik koşullarının Suriyelileri yoksulluğa sürüklediğini ve bayramın gelişine sevinemediklerini söylüyor. Dışarıdan bakınca mutlu gibi görünüyorlar ama ruhları mutlu değil. Birçok kişi bayramı sıradan bir gün gibi yaşıyor. Bayramlarda yapılan adetlerin birçoğu ailelerde yapılamıyor. Birçok aile bayram ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Çoğu zorlu ekonomik koşullarda yaşıyor. Kurban Bayramı hazırlıkları, kurban adetleri, tatlılar ve yeni giysiler gibi hazırlıklar yalnızca zengin aileler tarafından yapılabiliyor. Orta durumda olan aileler ve fakir aileler kurban kesme imkanına sahip değil. Zorlu ekonomik koşullar ve yüksek fiyatlar birçok aileyi kurban hazırlıklarını yapmaktan mahrum bıraktı. Kurban fiyatları 500 ila 800 bin Suriye lirası (150-250 dolar) arasında değişiyor. Her bir çocuğun yeni bir bayram kıyafeti alabilmesi için en az 50 bin Suriye lirasına ihtiyacı var” dedi.

Ebu Nizar’ın durumu Ahmed’den farklı değil. Ebu Nizar konuşmasında, “Aileme tam bir mutluluk getiremediğim için Kurban Bayramı’nın gelişine sevinemedim. Her şey çok pahalı. Günlük çalışmamız yalnızca o günkü temel ihtiyaçları karşılamaya yetiyor. Bu bayram çocuklarıma ve eşime tatlılar ve yeni giysiler alamayacağım. Her çocuğuma yalnızca birer parça kıyafet almaya gücüm yetiyor” dedi.

Konuşmasının devamında Nizar, “İnsanların durumları değişti. Ekonomi çok kötü bir hale geldi. Ekonominin bozulması ve aşırı yüksek fiyatlar mutsuz bir genel atmosferin oluşmasına neden oldu. Aile reisleri her yerde kendilerini bulan krizler ve ekonomik baskılar nedeniyle oldukça nahoş bir durumla karşı karşıya” ifadelerini kullandı.

60 yaşlarında varlıklı bir aileden olan Ebu Cihad açıklamalarında iyimserdi. Ebu Cihad konuşmasında, Dera’da bayram namazına gitmek, ardından aile büyüklerinin evinde toplanmak, akrabaları ziyaret etmek, bayramda küsleri barıştırmak, bayram ziyaretinde ikram etmek için tatlı hazırlamak ve bayramın faziletinden yararlanmak için zekat ve sadaka vermek gibi bayram adetlerini hala sürdürdüklerini vurguladı.

Hayırsever ve hayır kurumlarının Kurban Bayramı öncesi, Dera’nın köy ve kasabalarında yaşayan fakir ailelere dağıtmak üzere yaklaşık 50 milyon Suriye lirası topladığı belirtildi.

Sivil ve askeri çalışanların maaşlarına yüzde 50’lik zam

Suriye’de devlet dairesinde çalışan Hüseyin, Suriye’deki sivil ve askeri çalışanların maaşlarına yüzde 50’lik bir zam yapıldığını ancak bunun yanı sıra, ülkedeki akaryakıt, ekmek ve tüm temel ihtiyaç fiyatlarının üç katına çıkarıldığını bildirdi. Her ailenin ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılamaları noktasında gerekli meblağların arttığını belirten Hüseyin, bu kapsamda ulaşım, gıda, erzak ve ilaç olmak üzere her şeyin fiyatının katlanarak arttığını ifade etti.

Havran’daki Merkezi Komite ve bölgenin bazı ileri gelenlerinin, Busra eş-Şam’daki Rusya destekli 5. Kolordu’ya bağlı 8. Tugay cezaevinde bir vatandaşın öldürülmesi üzerine, Dera’nın batı kırsalından Dera’nın doğu kırsalındaki el Mutaiye kasabasına geldiği bildirildi. Kasabaya birkaç gün önce baskın yapıldığı, 30 gencin tutuklandığı ve 5. Kolordu’nun bir lideri ile bir unsurunun öldürüldüğü bildirildi. Olayda birçok kişinin de yaralandığı ifade edildi. Komite heyeti yaptığı ziyarette olay hakkında her iki taraftan da bilgi aldı. El Mutaiye kasabası halkı ve Busra eş-Şam’daki 5. Kolordu ile özellikle bölge büyük bir kaos ve güvensizlik içindeyken, iki taraf arasında hüküm sürmek, gerilimi sona erdirmek ve taraflar arasındaki gerginliği engellemek için bir hukuk komitesi oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldı.

Dera kentinden aktivist Osman Musalime yaptığı açıklamada, “Şehrin mahallelerindeki kuşatma üç haftadır devam ediyor. Hmeymim Üssü’nden gelen bir Rus heyeti, Dera kentindeki genel durumu görmek için ülkeyi ziyaret etti. Rus heyet Merkezi Komite üyeleri ve şehrin ileri gelenleriyle görüştü. Heyete, halkın talepleri, şehirdeki kuşatmanın kaldırılmasının gerekliliği, şehrin gerçek durumu, güvenlik birimlerinin istihdam ettiği gerçek sayılar ve odak alanları hakkında bilgi verildi. Rus heyet bir keşif görevinde olduğunu belirterek önümüzdeki günlerde başka bir müzakerede bulunma sözü verdi” dedi.

Şarku’l Avsat