İsrail askeri araçları Refah kentinin doğusuna girdi

İsrail güçleri dün (Salı) Gazze’nin güneyinde bulunan Refah kentinin doğusunda sınır ihlali yaparak Filistin topraklarına girdi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA, çok sayıda İsrail askeri aracının Refah’ın doğusundaki bölgelere girdiğini ve bölgede tarama ve tahrip faaliyeti gerçekleştirdiğini bildirdi. Ajansa göre, zaman zaman İsrail araçları kasıtlı olarak Filistin sınırını geçerek tarım arazilerine giriyor ve çiftçilerin ekim için bu topraklara ulaşmasını engelliyor.

Öte yandan medya kuruluşlarına ait internet sitelerinde, İsrail güçlerinin dün sabah, sakinlerin Cenin’in güneybatısındaki Yabad kasabasına giriş çıkışlarını engellediği aktarıldı. Aynı zamanda, Kurban Bayramı’nın ilk gününde, şehre giden yolların yanı sıra komşu Kufeyrat köyünün girişine birçok askeri kontrol noktası kurulduğu ve askerlerin araçları durdurup arama ve kimlik kontrolü yaptığı belirtildi. Ayrıca işgal güçleri, zeytinlikler arasına bir piyade tümeni konuşlandırarak, vatandaşları toprak yollardan gitmeye zorladı ve giriş çıkışlarını engelledi.

Şarkul Avsat