Muhammed el-Menfi dün Tobruk'ta bayram namazını kıldıktan sonra vatandaşlarla resim çektirdi

Menfi Libya uzlaşısına vurgu yaparken Kubis bölünmelerin bitirilmesi çağrısında bulundu

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, dün Kurban Bayramı namazını ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde eda etti. Menfi namaz sonrası yaptığı açıklamada, Başkanlık Konseyi’nin ülkenin istikrarını yeniden tesis etmek ve halkı yeniden birleştirmek için ideal bir seçenek olarak ulusal uzlaşıyı sağlama çabalarına atıfta bulundu, hoşgörü ve fedakârlık değerlerine bağlı kalmanın önemini vurguladı.

Başkanlık Konseyi üyesi Musa el-Koni ise Twitter hesabından paylaştığı kısa bir tweette, 24 Aralık’ta yasama ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasının ‘Libya halkı için bir zafer olacağını’ yazdı.

Yüksek Seçim Komisyonu da dün bir açıklama yaparak seçim sürecinde Libyalıların beklentilerini gerçekleştirme sözü verirken vatandaşlara ‘güvenli ve istikrarlı bir ülke inşa etmenin önünü açacağı’ vurgulanan seçimlere katılmaları çağrısında bulundu. Seçmen kayıt sürecinin halen devam ettiğine dikkati çeken komisyon, şimdiye kadar 2,5 milyondan fazla seçmenin kaydedildiği belirtildi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi ve Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Jan Kubis, Libyalıların Kurban Bayramı’nı kutladı. Kubis, Libya’daki tüm liderleri ve kurumları Kurban Bayramı vesileyle ‘ülkede devam eden bölünmeleri ve Libya halkının katlanmaya devam ettiği zorlukları sona erdirmek için barış, şefkat ve uzlaşı mesajını yaymaya’ çağırdı.

Pazartesi akşamı açıklamada bulunan Kubis, tüm karar vericileri ve büyük kurumları geçtiğimiz Ekim ayında imzalanan ateşkes anlaşmasından bu yana kaydedilen ilerlemeyi korumaya ve milli birlik ruhu içinde hep beraber çalışmaya, Libya halkının refahını ve çıkarlarını dar görüşlü çıkarların üzerinde tutma sorumluluğunu taşımaya ve paylaşmaya çağırdı. Kubis ayrıca, 24 Aralık’ta seçimlerin yapılmasını sağlayarak barış sürecini sürdürmek için çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulundu.

Diğer yandan Avrupa Birliği (AB) heyeti, Kurban Bayramı’nın bu yıl Libya’nın barış ve ulusal uzlaşı yolunda gerçekten ilerleme kaydettiği bir zamana denk geldiği değerlendirmesinde bulunarak Libya halkının tüm bileşenleri için umut ve iyimserlik dolu bir yılın başlangıcı olmasını umduğunu ifade etti.

Yabancı güçlerin ve ‘paralı askerlerin’ Libya’dan çekilmesi gerektiğini bir kez daha yineleyen AB, ülkede barış ve istikrarı teşvik etme çabalarına desteği sürdüreceğinin altını çizdi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Sözcüsü Nabila Massrali tarafından yapılan açıklamada, “Avrupa’nın Libya’da sivil bir misyon ve Akdeniz’de ‘IRINI’ adlı askeri bir misyon aracılığıyla verdiği destek sürüyor ve şuan Libya’ya askeri bir misyon gönderilmesi gibi bir gündem maddesi bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

Heyet, AB’nin Libya diyalogunun başarısı, seçimlerin zamanında yapılması ve ateşkes anlaşmasının uygulanması konusundaki arzusunu yineledi. Dün Kurban Bayramı’nı kutlayan Libyalılar, bazı bölgelerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tedbir amaçlı olarak bayram namazını açık alanlarda ve meydanlarda kıldılar.

Libya resmi haber ajansı LANA’nın haberine göre vaizler, Kurban Bayramı’nın üstün anlamlarına değindiler ve Peygamber’in sünnetine uymanın gerekliliğini vurguladılar. Libyalıların nefreti aşmaları, dayanışma içinde olmaları, birleşmeleri, halk arasında uzlaşıyı teşvik etmeleri, Libya’yı ve halkını her türlü zarardan koruması, onlara güvenlik, refah, barış ve huzur getirmesi için Allah’a dua etmeleri çağrısını yenilediler.

Bir başka gelişmede ise Ulusal Birlik Hükümeti’nden (UBH) yapılan açıklamada, Petrol ve Gaz Bakanı Muhammed Avn’ın arz ve talep açısından petrol piyasasının durumunu ve stok seviyelerini gözden geçirmek amacıyla düzenlenen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC grubunun video konferans yöntemiyle yapılan bakanlar toplantısına katıldığı bildirildi. Toplantıda, Nisan 2020’de imzalanan anlaşmanın Aralık 2022’nin sonuna kadar uzatıldığı ifade edildi. Toplantıda ayrıca pazar durumunu izlemek ve üretim oranlarını ayarlamak için toplantıların devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Şarkul Avsat