WHO: Dünyada boğulma kaynaklı ölümlerinin üçte ikisi Asya-Pasifik bölgesinde meydana geldi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyadaki boğulma kaynaklı ölümlerinin yaklaşık üçte ikisinin, iklim değişikliğinin şiddetli sel riskini artırdığı Asya-Pasifik bölgesinde meydana geldiğini açıkladı.

WHO, ‘Batı Pasifik’te Boğulmalara İlişkin Bölgesel Durum Raporu’ ve ‘Güneydoğu Asya’da Boğulmalara İlişkin Bölgesel Durum Raporu’na dayanarak, 2019’da Batı Pasifik’te 74 bin ve Güneydoğu Asya’da 70 bin kişinin boğularak hayatını kaybettiğini bildirdi.

WHO Güneydoğu Asya Direktörü Poonam Khetrapal Singh, “Her yıl birçok hayat kaybedilse de, boğulma büyük ölçüde bilinmeyen bir tehdit olmaya devam ediyor. Boğulmayı önlemek ve hayat kurtarmak amacıyla ulusal su güvenliği planları ve politikaları geliştirmek, test edilmiş ve düşük maliyetli su güvenliği müdahalelerini uygulamak için tüm sektörlerde çalışmamız gerekiyor. Hiçbir çocuk ya da yetişkin boğularak hayatını kaybetmemeli” dedi.

Raporlara göre, 11 ülkeyi kapsayan Güneydoğu Asya’da 2019 yılında boğulan 70 bin 34 kişinin yüzde 33’ü 15 yaş altı çocuklardı.

Şarkul Avsat