Deyrizor’daki İran yanlısı Iraklı milisler (SOHR)

İran, kuzeydoğu Suriye’de mülk edinme faaliyetlerini artırdı

İran, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Rakka’da Suriye vatandaşlarına ait mülkleri satın alma faaliyetlerini artırdı. Öte yandan Badiye’de (Suriye Çölü) Rus baskınları devam ederken, Tahran bağlantılı bir milis liderinin öldürüldüğü ifade edildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, “İran, farklı milletlerden milisleri tarafından yürütülen çeşitli araç ve yöntemlerle ve Suriye topraklarına yayılmış silahlarıyla Suriye topraklarında aralıksız olarak genişlemeye ve sızmaya devam ediyor” açıklamasında bulundu. Kaynakların aktardığına göre İran milisleri, liderlerinin emriyle, Deyrizor’daki el-Mayadin, el-Bukemal ve diğer bölgelerden genç ve yetişkin erkekleri görevlendirerek bölgedeki araziler, evler ve dükkanları satın almaları için rejimin kontrolündeki Rakka şehrine gönderdi. İran aynı davranışı daha önce Doğu ve Batı Guta’da da gerçekleştirmiş, Deyrizor’dan toplayıp oraya getirdiği kimselerle bölgedeki yüzlerce mülkü satın almıştı.

Gözlemevi, “Bu ayın başından beri, askerler Ma’dan’ın içinde ve çevresinde ve rejime ait Rakka şehrindeki kırsal kasaba ve köylerde, dükkanlar, evler ve arazilerden oluşmak üzere 78 mülk satın aldılar. Ücretlerini önemli bir pazarlık yapmadan ödediler. Emlak ofisi sahiplerinden, bölgede satışa çıkan mülkleri kendilerine bildirmelerini istediler” açıklamasında bulundu.

“Gözlemevi”, halkı tarafından yıllar önce terk edilmiş olan Şam’ın Muadamiye bölgesi ve Batı Guta’daki diğer kasaba ve bölgelerde, tüccarlar ve Deyrizor vilayetinden gelen, Suriye vatandaşı olmayan İran’a bağlı milislerden emir alan kişiler tarafından gayrimenkul alımlarının çoğaldığını belirtti. Aynı alıcı ağının daha önce benzer şekilde Doğu Guta’da da düzinelerce mülk satın aldığını ve bunun demografik değişim kapsamına girdiğini aktardı.

“Gözlemevi” kaynakları, Deyrizor’daki El-Mayadin kentinden gelen ve İran’a bağlı “El Abbas Tugayı” milisleriyle doğrudan bağlantılı olup onların emrinde faaliyet gösteren tüccarların Doğu Guta bölgelerinde yaşayanlardan gayrimenkul satın almaya devam ettiğini bildirdi.

Şarku’l Avsat