Tunus Cumhurbaşkanı Cuma günü ülkedeki sağlık durumunun ele alındığı bir toplantıya başkanlık etti

Tunus, Kovid-19 kaynaklı en fazla ölüm kaydeden ülke oldu

Tunus’un salgının başlangıcından bu yana dün (Cumartesi) itibariyle Kovid-19 kaynaklı en fazla ölüm oranı kaydettiği bildirildi. Tunus resmi haber ajansına (TAP) göre, Sağlık Bakanlığı yayınladığı bir raporda günlük ölüm oranının 317’ye ulaştığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı ayrıca ülkede 5 bin 624 yeni Kovid-19 vakasının kaydedildiğini duyurdu. Oksijen noktasında sıkıntı yaşayan hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin dolması ve aşı kampanyasının yavaş ilerlemesinin, ülkede, Kovid-19 ile mücadelede endişelerin artmasına neden olduğu belirtildi.

Reuters, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), Tunus’ta kaydedilen Kovid-19 kaynaklı ölüm oranının, şu anda, Afrika ve Arap dünyasında kaydedilen en yüksek oran olduğunu söylediğini aktardı. Salgının başlangıcından bu yana Tunus’ta kaydedilen toplam vaka sayısı 560 bine ulaştı. 11,6 milyonluk nüfusa sahip Tunus’ta kaydedilen toplam ölüm sayısının ise 18 bin 300’den fazla olduğu belirtildi.

Bazı Arap ve Avrupa ülkeleri Tunus’a destek oluyor

Bazı Arap ve Avrupa ülkeleri, Tunus’un Kovid-19 ile mücadelesine destek olmak amacıyla bu ay içerisinde Tunus’a tıbbi yardım ve 3 milyon dozdan fazla aşı gönderdi.

Öte yandan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkesinin salgınla mücadelesindeki başarısızlığın ardından, bir takım önlemlerin yeniden gözden geçirilmesi yönünde emir verdi.

TAP, Kartaca Sarayı’nda Cuma akşamı geç saatlerde başlayıp Cumartesi gününe kadar Tunus’taki sağlık durumuna ilişkin acil bir şekilde düzenlenen toplantı esnasında ülkedeki durumun kötüleştiğini aktardı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklaya göre Said, ülkeye karşı sorumluluğunun ve görevinin gereklerini yaptığını vurguladı. Said açıklamasında, “Bugünkü sorumluluk, yanlış veya eksik olduğu kanıtlanmış bir takım önlemleri yeniden gözden geçirmeyi gerektiriyor” ifadelerini kullandı. Said ayrıca, ülkede geçen aylarda yaşananlara eleştirel bir şekilde bakarak, Tunus’taki sağlık durumunun kötüleşmesinin nedenlerini bulmanın gerekliliğini vurguladı.

Tunus resmi haber ajansı, Said’in, “Tunus devleti birdir. İktidar güçlerinin onu ele geçirme noktasında rekabet etmesine veya onu içeriden patlatmasına yer yoktur” dediğini aktardı. Ayrıca söz konusu krizi siyasi amaçlar için kullanma girişimlerinden duyduğu memnuniyetsizliği ifade etti. Said tüm tarafların sorumluluk üstlenmesi için tüm detayları bizzat takip edeceğini doğrulayarak, “Tunus bu salgından ve aşı gerektirmeyen siyasi salgınlardan büyük bir zarar gördü” dedi.

Cumhurbaşkanı Said, tıbbi, paramedikal ve sivil çerçeveler olmak üzere her alanda yoğun ve sürekli çaba gösteren herkese teşekkür etti. Toplantıya Sağlık Bakanı Vekili ile üst düzey askeri ve güvenlik çevrelerinin yanı sıra, Başbakan, Milli Savunma Bakanı, Dışişleri, Göç ve Yurtdışı Tunuslular Bakanı ve Tunus Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı katıldı.

Şarkul Avsat