İran’ın kargo gemilerine ve benzin istasyonlarına yönelik siber saldırıları deşifre edildi

Basına sızan bazı belgeler, İran’ın siber saldırı biriminin kargo gemilerinin balast suyu sistemine ve benzin istasyonlarının otomatik tank ölçerlerine yönelik tehlikeli siber saldırı planları hazırladığını ortaya koydu. Tahran’ın bu durumu gelecekteki siber saldırıların hedeflerini belirleme noktasında sivil altyapı hakkında istihbarat toplamak amacıyla yaptığı bildirildi.

Sky News tarafından elde edilen belgelerde, küresel denizcilik haberleşme cihazlarının yanı sıra, dünyanın her yerinde bulunan akıllı binalardaki aydınlatma, ısıtma ve havalandırma gibi bilgisayar tabanlı sistemlerin, saldırı planları arasında yer aldığı belirtildi.

Sky News belgelerin güvenliğini ve doğruluğunu belirleme noktasında kaynaklara danışırken, kaynaklar ise dosyaların doğru ve ilginç göründüğüne işaret etti.

57 sayfadan oluşan 5 araştırma raporunu inceleyen bir güvenlik kaynağı, söz konusu raporların İran Devrim Muhafızları’nın Şahid Kaveh isimli gizli birimi tarafından toplandığını aktardı. İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak belgeler hakkında, “Uygun gördükleri zaman kullanmak üzere istihbarat topluyorlar” dedi. İran’ın Londra Büyükelçiliği iddialara herhangi bir cevap vermedi.

5 raporun tamamının oldukça gizli olduğu belirtildi. Dosyaların başında İranlı Devrim Rehberi Ali Hamaney’e ait olduğu bilinen, “İran Cumhuriyeti siber uzay alanında en güçlü ülkeler arasına girmeli” ifadelerinin yer aldığı bildirildi. Güvenlik kaynağı bu sözü bir liderin niyet beyanı olarak tanımlıyor.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İran belgelerinin, İngiltere ve müttefiklerinin siber saldırılara karşı ne kadar savunmasız olduğunu gösterdiğini söyledi. Yaptığı açıklamada, “Bu durum karşısında bir şey yapmazsak, ulusal alt yapımız ve yaşam biçimimiz kolaylıkla tehdit edilebilir” dedi.

İngiltere, Fransa ve ABD’nin yanı sıra, oradaki şirketler ve faaliyetler için özel araştırmalar yürüterek önemli belgeleri ortaya çıkaran Batılı ülkeler arasında yer alıyor.

İran’ın internet ve siber uzay alanında oluşturduğu tehdidin boyutuna ilişkin, siber alanda liderlik eden Birleşik Krallık Stratejik Kuvvetler Komutanlığı Komutanı General Sir Patrick Sanders şu ifadeleri kullandı:

“Karşımızda internet ve siber uzay alanında en gelişmiş ülkelerden biri bulunmakta. Onların yeteneklerini ve gücünü ciddiye alıyoruz. Konuyu abartmıyoruz. Geçmişte oldukça sorumsuzca davrandılar.”

Öte yandan Sky News’e İran’la ilgili belgeler hakkında bilgi veren kaynak, belgelerin güvenliği ve doğruluğu konusunda kendisinden oldukça emin olduğunu söyledi.

Şarku’l Avsat