Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından Twitter hesabında yayınlanan bir farkındalık broşürü

Suudi Arabistan: Seyahat edilmesi yasak olan ülkelere gidenler 3 yıl yurtdışına çıkamayacak

Suudi Arabistan, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere gidenlere 3 yıl yurtdışına çıkış yasağı getirdi

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hazırladığı seyahat yasağı içeren kırmızı listede yer alan ülkeleri ziyareti tespit edilen kişilere 3 yıl yurtdışına çıkış yasağı uygulanacağını açıkladı. Bakanlık, söz konusu kuralı ihlal edenlerin ülkeye geri döndüklerinde yasal sorumluluk ve ağır cezalara tabi olacağını ve üç yıl boyunca Krallık dışına seyahatten men edileceğini vurguladı.

Dün İçişleri Bakanlığı’ndan resmi bir kaynak, vatandaşların seyahat yasağı olan ülkelere seyahat ettiklerine dair bilgi alındığını belirterek, vatandaşların seyahatin yasak olduğu bu ülkelere seyahatlerinin, resmi makamlarca ilan edilen talimatlara aykırı olduğunu, bu yasağı ihlal eden herkesin seyahat dönüşünde ağır cezalarla karşılaşacağını kaydetti.

Bakanlık, doğrudan veya başka bir ülke üzerinden, listede yer alan ülkelere ve salgının henüz kontrol altına alınamadığı ve varyantların tespit edildiği diğer ülkelere seyahat yasağının devam ettiğini vurguladı.

Suudi Arabistan, daha önce açıkladığı karar ile, güvenlik sorun yaşayan veya salgının yaygın olduğu gerekçesiyle vatandaşlarının bazı ülkelere seyahat etmesini yasaklamıştı. Bu ülkeler: Libya, Suriye, Lübnan, Yemen, İran, Türkiye, Ermenistan, Somali, Kongo, Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti, Afganistan, Venezuela, Belarus, Hindistan.

Endonezya’ya seyahat edilmesini yasaklayan bir kararın ardından Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Vietnam ve Etiyopya’ya da yasak getirdi.

Suudi Arabistan’da ise ikisi ağır ve ikisi yeni mutasyon vakası olmak üzere toplamda 10 vaka tespit edilmesiyle halka yönelik evde kal çağrısı yinelendi.

İçişleri Bakanlığı’nın söz konusu uyarısı, devam eden Kovid-19 salgını ile yeni varyantlarının yayılması ve Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki pazar günü başlayacak faaliyetler, etkinlikler ve toplu taşıma tesislerine ve araçlarına erişim için onayladığı koronavirüse karşı aşılama kararının yürürlüğe girmesinden günler sonra geldi.

Suudi Arabistan, Suudi vatandaşlarının 9 Ağustos’tan itibaren yurtdışına seyahat edebilmeleri için iki doz yeni tip koronavirüs aşısı olmaları gerektiğini bildiren kararı geçen hafta yayınlamıştı.

Önemli bilimsel çalışmaların sonucuna varılarak alınan karara göre, iki doz aşının koronavirüse karşı koruma sağladığını ve mutasyonlar karşısında tek doz aşının etkisinin az olduğu belirtildi.

Ülkede Kovid-19 atlatıp sağlığına kavuşanların sayısı yarım milyonu aştı

Suudi Arabistan’da dün akşam itibariyle ülke genelinde 25,4 milyondan fazla doz aşı yapıldı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı son 24 saat içerisinde bin 379 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 520 bin 774’e ulaştığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, bin 419’u yoğun bakımda tedavi gören ağır hastalar olmak üzere aktif vaka sayısının 11 bin 136 olduğu belirtildi.

Bakanlığa göre, bin 21’i son bir günde olmak üzere şu ana kadar 501 bin 449 kişi iyileşirken, son 24 saatte 10 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 8 bin 189’a çıktı.

Vücuda daha fazla bağışıklık kazandırmak ve mutasyona uğrayan varyantlardan korunmak için iki doz aşıyı olmaya özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara sağlıklarını ve güvenliklerini korumak amacıyla koronavirüs aşı olmaları için “Sıhhati” (Sağlığım) uygulaması üzerinden kayıt yaptırmaları çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı ayrıca, sağlık hizmetleri hakkında bilgi almak isteyenlerin 7/24 hizmet veren 937 numaralı çağrı hattını aramasını da tavsiye etti.

Şarku’l Avsat