Pakistan Başbakanı dün (Salı) Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’nı kabul etti (SPA)

Suudi Dışişleri Bakanı: Pakistanlı mevkidaşımla yaptığım görüşme verimli geçti

Suudi Dışişleri Bakanı İslamabad’da Pakistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüştü

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi ile yaptığı görüşmenin oldukça verimli geçtiğini söyledi. Suudi Bakan iki ülkenin özellikle ekonomi, yatırım ve teknoloji alanlarında ikili ilişkileri güçlendirmek ve her iki taraftan iş insanları, teknoloji alanlarında yatırım fırsatlarını keşfetmeye teşvik etmek için ortak bir ilgiye sahip olduğunu belirtti.

Suudi Bakan Pakistanlı mevkidaşı ile İslamabadda’ki Dışişleri Bakanlığı Genel Merkezi’nde dün (Salı) düzenlenen basın toplantısında, iklim değişikliği ile ilgili olarak, ülkesinin, Başbakan İmran Han’ın çevre koruma hedeflerini gerçekleştirme noktasındaki vizyonunu uygulamaya çalışan Pakistan ile çalışmalara devam etme arzusunu vurguladı. Ayrıca Suudi Arabistan’ın duyurduğu “Yeşil Suudi Arabistan Girişimi” ile “Yeşil Ortadoğu Girişimi” çerçevesinde, bu konuya ilişkin iki ülke arasındaki iş birliği fırsatlarına işaret etti.

Ayrıca Pakistan Başbakanı’nın geçtiğimiz mayıs ayında Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yaptığı görüşmede, ikili ilişkileri yeni seviyelere taşımayı amaçlayan Suudi-Pakistan Yüksek Koordinasyon Konseyinin kurulması noktasındaki anlaşmaya atıfta bulunarak, bunu yeni iş birliği fırsatları keşfetmede önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi dün (Salı) İslamabad’daki cumhurbaşkanlığı sarayında kendisine Suudi krallığının selamlarını ve takdirlerini ileten Suudi Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi. Görüşmede, iki kardeş ülke arasındaki tarihi ve sağlam ilişkilerin gözden geçirilmesi ve her alanda güçlendirilmesi yolları ele alındı. Ayrıca iki ülke ve halkları için refah ve kalkınmanın elde edilmesi noktasında Suudi 2030 Vizyon’u ışığındaki yatırım fırsatlarının keşfedilmesinin önemine değinildi.

Pakistan Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan’ı tebrik etti

Pakistan Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan’ı bu yılki Hac organizasyonu başarısından dolayı tebrik etti. Krallığın Kovid-19 ve diğer virüs salgınlarını kontrol altına aldığını belirterek, Suudi Arabistan’ın hacıların güvenliğini sağlama noktasında Hac sezonu için almış olduğu ihtiyati tedbirlere atıfta bulundu.

Pakistan Başbakanı İmran Han dün (Salı) kendisine krallığın tebriklerini ve takdirlerini ileten Prens Faysal bin Ferhan’ı kabul etti. Görüşmede, iki kardeş ülke arasındaki tarihi ve sağlam ilişkiler ile bunları etkin ortaklığı güçlendirmeyi ve ortak endişe konularındaki ikili koordinasyonu yoğunlaştırmayı amaçlayan Suudi-Pakistan Koordinasyon Konseyi aracılığıyla her alanda güçlendirmenin yolları ele alındı.