Afrika’da nüfusun yalnızca yüzde 6,1’inin aşılanmasına rağmen vaka sayısında azalma yaşanıyor

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (Afrika CDC) verilerine göre Afrika nüfusunun yalnızca yüzde 6,1’inin koronavirüs aşısı olmasına rağmen vaka sayısında azalma yaşanıyor.

DPA’nın haberine göre merkez Direktörü Dr. John Nkengasong haftalık verilerde yeni vaka sayısında yüzde 15 azalma yaşandığını ve vaka sayısının 239 bine düştüğünü açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, Afrika’da hala üçüncü dalganın yaşandığını açıkladı. Moeti, “Hiçbir şekilde bu zorlu durumdan kurtulmuş değiliz” ifadelerini kullandı.

Son derece bulaşıcı olan Delta varyantının ilk vakasının Mayıs ayında kayda geçmesiyle yeni vakalar kıtanın batı kesiminde yükselişe geçmişti.

Afrika şimdiye kadar 82 milyon doz koronavirüs aşısı satın aldı. Moeti, “İki dozluk bir aşı programı düşündüğümüzde yıl sonuna kadar nüfusumuzun yüzde 30’unun tam olarak aşılanması için 820 milyon doz aşıya ihtiyacımız olacak” dedi.

Afrika CDC’nin verilerine göre kıtada toplamda 5,6 milyon vaka kaydedildi, 167 bin kişi hayatını kaybetti. Uzmanlar, kayıt dışı koronavirüs vakalarının 3,1 milyon daha fazla olduğunu düşünüyor.

Şarkul Avsat