Koronavirüsün görüntüsü (Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi)

Bilim insanları uyardı: Mutasyona uğrayan varyantlar birleşirse çok daha ölümcül olur

İngiltere’de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu’ndaki (SAGE) bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan varyantlarının birleşme (rekombinasyon) olasılığına karşı uyararak, bunun daha önce karşılaşılan koronavirüs varyantından çok daha ölümcül olabileceğini bildirdi.

İngiltere merkezli Express gazetesinin haberine göre, hükümetin koronavirüs risklerini değerlendirmesine yardımcı olan SAGE bünyesindeki bilim insanları, bu hafta bir araştırma makalesi yayımladı.

Söz konusu makalede, iki varyantın birleşmesi halinde mevcut sağlık krizinin daha da kötüleşeceğine dikkat çekilerek, bu birleşmenin mevcut aşılara dirençli bir mutasyonla sonuçlanacağı ifade edildi.

Bu mutasyonun geçmişte karşılaştığımız herhangi bir mutasyondan çok daha ölümcül olacağına vurgu yapan bilim insanları, bu durumun ‘gerçekçi bir olasılık’ olduğunu belirtti.

Bilim insanlarına göre, koronavirüs kaynaklı ölüm oranı hala nispeten düşük ve hastalığa yakalanan her 100 kişiden en fazla 5’i hayatını kaybetti.

Ancak iki varyant arasında SARS ve MERS virüsleri düzeyine ulaşan bir füzyon meydana gelirse vaka ve ölüm oranı artabilir.

Her SARS’a yakalanan 100 kişiden 10’u ve MERS’e yakalanan her 100 kişiden 30’u öldüğü için bu virüslerden kaynaklanan ölüm oranları şok ediciydi.

Bilim insanları, virüsün zamanla zayıflayarak daha az öldürücü hale gelme olasılığının olduğunu, ancak bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesinin mümkün olmadığını ve uzun zaman alabileceğini belirtti.

Tüm vatandaşların aşı olmasının önemini vurgulayan bilim insanları, hükümetlerin mutasyona uğrayan varyantların ele alınmasına katkıda bulunabilecek takviye dozlara dikkat etmesi gerektiğini de ifade etti.

Şarku’l Avsat