Kral 6. Muhammed, iktidara gelişinin yıldönümünde yaptığı konuşma sırasında (MAP)

Fas Kralı 6.Muhammed Cezayir’e iki ülke arasındaki sınırları yeniden açma çağrısını yineledi

Fas Kralı 6. Muhammed dün (Cumartesi), tahta çıkışının 22. yıl dönümü vesilesiyle Fas halkına hitaben yaptığı konuşmada Cezayir’in Fas ile sınırlarını açması yönündeki çağrısını yineledi.

Fas Kralı yaptığı açıklamada, açık sınırların iki komşu ülke ve iki kardeş halk arasında normal bir durum olduğunu düşündüğünü belirterek, sınırların kapatılmasının Arap Mağrip Birliği’nin de kurulduğu ve bu ülkeler arasında hizmetler, mallar ve sermaye dolaşımı ile halkların hareket özgürlüğünü sağlayan Marakeş Anlaşması da dahil olmak üzere uluslararası sözleşmelerde yer alan doğal hak ve temel yasalarla bağdaşmadığını söyledi.

Fas Kralı ayrıca, “Sınırların kapanmasından ne şu anki Cezayir Cumhurbaşkanı ne önceki ne de ben sorumlu değiliz. Ancak ahlaki ve siyasi olarak bu durumun devam etmesinde Allah’ın, tarihin ve halkın önünde sorumluyuz” dedi.

Cezayir ile Fas arasındaki sınır 1994 yılından beri kapalı. Fas, Cezayir vatandaşlarını Marakeş’te bir otelde terör operasyonu düzenlemekle suçlayarak Cezayir vatandaşlarından vize talep etmeye başlamıştı. Cezayir ise Fas’ın bu adımına karşılık Eylül 1994’te iki ülke arasındaki sınır kapılarını kapattı. Ayrıca Cezayir’in Batı Sahra bölgesindeki ayrılıkçı Polisario Cephesi’ne verdiği destek nedeniyle iki ülke arasında gerginlik yaşandı.

Fas Kralı, “Kimseyi suçlamak istemiyoruz ve kimseye ders vermiyoruz. Bizler kardeşiz ve aramızda bir fark yok” dedi.

Kral 6. Muhammed, daha önce Fas sınırının açılmasının Cezayir’e zarar vereceği, kaçakçılık ve uyuşturucu kaçakçılığının artmasına neden olacağı yönündeki Cezayir’in tepkilerine cevaben şu açıklamayı yaptı:

“Bu doğru değil. Bu söyleme özellikle iletişim ve teknoloji çağında kimsenin inanması mümkün değil. Sınırların kapanması iki halk arasındaki iletişimi kesmiyor, aksine bazı medyaların öne sürdüğü sahte tezlerden etkilenen zihinlerin kapanmasına katkıda bulunuyor. Cezayir’deki kardeşlerimize temin ederim ki Fas’tan size kötülükler ve sorunlar asla gelmeyecek.”

Şarku’l Avsat