Tunus, İtalya’dan 1,5 milyon doz aşı aldı

Tunus hükümeti, koronavirüs aşı kampanyasını hızlandırmaya yardımcı olmak için Pazar günü İtalya’dan 1,5 milyon doz Kovid-19 aşısı aldı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün COVAX programı aracılığıyla ABD’den bir milyon doz Moderna aşısı teslim alındıktan iki gün sonra Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ve İtalya’nın Tunus Büyükelçisi, söz konusu aşı sevkiyatının gerçekleştiğini duyurdu.

Temmuz ayında devlet hastanelerindeki hasta yoğunluğuna ve rekor sayıda ölüme neden olan salgının azaltılmasına yardımcı olmak için çok sayıda ülkeden yapılan yüz binlerce dozluk bağışlarla Tunus’un aşı stokları arttı. Tunus sağlık yetkilileri, önümüzdeki eylül ayında eğitim kurumlarında derslerin yeniden başlamasıyla birlikte salgının muhtemel yeni dalgasını önlemek için önümüzdeki haftalarda yoğun kampanyalar düzenleyerek milyonlarca vatandaşı aşılamayı hedefliyor.

11,6 milyon nüfusa sahip Tunus’ta tam doz aşı yaptıranların sayısı yaklaşık 940 bine ulaştı. Ülke genelinde virüse bağlı yaklaşık 18 bin kişi hayatını kaybederken yarım milyondan fazla vaka kayıtlara geçti.

Geçtiğimiz aylarda Afrika’daki en kötü enfeksiyon oranına sahip olan Tunus’ta hükümet, Kurban Bayramı tatili sırasında aşı merkezlerini açık tuttu. Ancak vatandaşlar aşı kıtlığı nedeniyle aşılarını olamamıştı.

Şarku’l Avsat