Umman Donanması, bölgedeki uluslararası suların güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak için birkaç gemi görevlendirdi

Umman Deniz Güvenlik Merkezi, Panama bandıralı asfalt tankeri Asphalt Princess isimli geminin Umman Körfezi’ndeki uluslararası sularda bir kaçırma olayına maruz kaldığına dair bilgi aldığını ve donanmanın uluslararası suların güvenliğini sağlamak için birkaç geminin görevlendirildiğini bildirdi.

İngiltere Deniz Ticareti Kurumu (UKMTO), birkaç saat önce Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) açıklarında bir gemide meydana gelen ve ‘olası bir kaçırma’ olarak değerlendirilen olayın hasarsız sona erdiğini açıkladı.

UKMTO tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada gemiye bulunanların bırakıldığını, geminin güvende olduğunu ve olayın sona erdiğini bildirdi.

Gemiyi kaçırma girişiminden kimin sorumlu olduğu henüz belli değil.

Olay, İran ile Batı arasında nükleer anlaşma konusunda gerilimin arttığı bir dönemde meydana geldi.

Fucayra şehrinden yaklaşık 60 deniz mili uzaklıkta yaşanan bu olay, Umman Denizi’nde Mercer Street isimli petrol tankerine düzenlenen, ABD de dahil olmak üzere birçok Batılı ülkenin İran’ı suçladığı saldırıdan beş gün sonra gerçekleşti.

Şarkul Avsat