Lübnan, İsrail’i BMGK’ya şikayet edecek

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, Dışişleri Bakanı Zeyne Aker’e, İsrail’in dün ve bugün Lübnan’ın güneyine düzenlediği saldırılarla ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) acil şikâyette bulunulması talimatı verdi.

Bakanlar Kurulu Başkanlığı tarafından bugün yapılan açıklamaya göre Diyab, Bakan Aker’e Lübnan’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Amal Mudallali’nin ‘İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarıyla ilgili BMGK’ya acil şikâyette bulunması’ yönünde talimat verdi.

Diyab konuya dair, “İsrail önce top atışları, sonra savaş uçakları ile Lübnan’ın egemenliğine karşı açık bir saldırı gerçekleştirdi” diyerek, İsrail’in Lübnan topraklarından işgal altındaki Filistin’in kuzeyine zamanı ve hedefi şüpheli şekilde roketlerin düştüğü gerekçesiyle BMGK’nin 1701 sayılı kararını ihlal eden bu saldırılarını açıkça itiraf ettiğini belirtti.

İsrail’in bildirdiği bu roket saldırılarını kimsenin üstlenmediğini vurgulayan Diyab, “İsrail’in ülke egemenliğine ihlal etmesi ve Suriye’ye yönelik saldırılarında Lübnan hava sahasını kullanmasının ardından gelen bu yeni ve tehlikeli saldırı, Lübnan’ın güneyindeki sükunete ilişkin büyük bir tehdit oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

BM ve BMGK’yı, İsrail’in Lübnan’ın egemenliğine yönelik tekrarlanan ihlallerini durdurmaya çağıran Diyab, “Bu ihlaller BMGK’nin 1701 sayılı kararı ve 2006’dan beri bölgede sağlanan istikrarı tehdit ediyor” dedi.

Şarkul Avsat