Mısır, önümüzdeki hafta AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarının yeni dozlarını alacak

Mısır dün (Çarşamba) önümüzdeki hafta AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarının yeni dozlarını alacağını duyurdu.

Mısır Sağlık Bakanı önümüzdeki hafta AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarının yeni dozlarının alınacağını açıklarken, bu adımın Kovid-19 aşılarının tedarikini genişletme planı çerçevesinde atıldığı ifade edildi. Bakan, önümüzdeki iki hafta boyunca ülke genelindeki aşı merkezlerinde bir milyon doz Sinovac aşısı uygulamanın yanı sıra, içinde bulunduğumuz ay içerisinde Pfizer aşısından yeni dozların alınmasının planlandığını açıkladı.

Söz konusu gelişme, sağlık yetkililerin ülkede geçtiğimiz günlerde düşüş yaşanmasının ardından vaka sayılarında yeni bir artışla 53 yeni vaka ve 5 yeni ölüm kaydedildiğini açıkladığı bir zamanda geldi.

Sağlık Bakanlığı’na göre Salı akşamı itibariyle Mısır’daki toplam vaka sayısı 284 bin 415 olarak açıklandı. Bunlardan 232 bin 60 hastanın iyileştiği ve 16 bin 540’ının da hayatını kaybettiği bildirildi. Bakanlık, Kovid-19’a yakalanan 801 hastanın gerekli tıbbi yardımı alıp tedavi olduktan sonra, hastanelerden taburcu edilmesine dikkat çekti. Böylece hastalıktan iyileşenlerin sayısının 232 bin 60’a yükseldiği bildirildi.

Mısır Sağlık Bakanı Hala Zayed, dün (Çarşamba) AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarının sevkiyat belgelerinin, gelecek hafta aşı dozlarını teslim almak üzere hazır olduğunu söyledi. Bakan, aşı dozlarının teslim alınmasından hemen sonra tüm Mısır vilayetlerindeki aşı merkezlerine dağıtılacağına işaret etti.

Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Halid Mücahid, AstraZeneca aşısının Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) yanı sıra, virüse karşı geliştirilen aşıların dünya çapında adil dağılımı ile ilgilenen COVAX girişimi ile işbirliği içerisinde sağlandığını ifade etti. Ayrıca Afrika Birliği (AfB) ile işbirliği içerisinde Johnson&Johnson aşı dozlarından da teslim alınacağı bildirildi.

Yurt dışındaki yolcuların aşılanması noktasında aşı merkezlerinin tahsis edildiğine dikkati çekildi. Bu kapsamda, Mısır’ın tüm vilayetlerinde 126 aşı merkezinin veri kaydı ve otomatik sertifikaların yazdırılması noktasında gerekli tüm ihtiyaçlarla donatıldığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü rezervasyonların aşı için tahsis edilen web sitesi üzerinden yapılacağını ve kayıttan sonraki 72 saat içerisinde aşı randevusunun belirlenebileceğini bildirdi. Ayrıca seyahat amaçlı aşı yapılması noktasındaki çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı dün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, “Bakanlığın vatandaşlarla sürekli iletişim halinde olma ve onların sorularını yanıtlama isteği çerçevesinde, geçtiğimiz Ocak ayından 31 Temmuz’a kadar olan dönemde, bakanlık tarafından sunulan hizmetler ve Kovid-19 hakkında bilgi almak isteyen 2 milyon 630 çağrı aldık” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü dün yaptığı açıklamada, vatandaşlarla gerçekleştirilen görüşmelerin, Kovid-19’la mücadelede tıbbi, önleyici ve ihtiyati tedbirler ile aşılama merkezlerinde sunulan hizmetleri veya aşının web sitesine kaydolmanın zorluğu hakkındaki şikayetler ve aşı olma noktaları ile aşı olma tarihlerinin değiştirilmesi konularını kapsadığını belirtti.

Şarkul Avsat