Yemen Cumhurbaşkanı, Yardımcısı ve Yemen Başbakanı ile Riyad’da bir araya geldi.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi ekonomik istikrara vurgu yaptı

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, hükümetin ekonomik istikrarı sağlama noktasındaki çabalarının önemini vurguladı. Hadi’nin söz konusu açıklamaları, tedavi için gittiği ABD’den dönüşünden bu yana, ilk kez görüntülendiği zamanda geldi.

Hadi’nin ekonomik istikrara yaptığı vurgu, Güney Geçiş Konseyi ile devam eden anlaşmazlığın ortasında, Yemen riyalinin döviz karşısında keskin bir düşüş yaşadığı ve İran destekli Husi milislerinin saldırılarının devam ettiği bir dönemde geldi.

Başbakan Muin Abdulmelik’in geçici başkent Aden’e dönmesi güvenlik endişeleri ve Riyad Anlaşması’nın güvenlik ve askeri boyutunun uygulanmaması sebebiyle mümkün olmadı.

Resmi kaynaklar, Hadi’nin Riyad’daki konutunda, ulusal arenadaki genel durumu ve gelişmeleri siyasi, ekonomik ve saha boyutlarıyla ele almak üzere, aralarında Yardımcısı Korgeneral Ali Muhsin el-Ahmer ve Başbakan Dr. Muin Abdulmelik’in de bulunduğu olağanüstü bir toplantı düzenlediğini aktardı.

Şarku’l Avsat’ın SABA ajansından aktardığına göre, Yemen Cumhurbaşkanı vatandaşların hizmet, yaşam ve sosyal açıdan hayatıyla ilgili farklı taraflarca alınan bir takım önlem ve tedbirler ile İran destekli Husi milislerinin saldırılarından kaynaklanan mevcut koşullar ışığında halkın acısını hafifletme noktasında alınan acil tedavi yöntemlerini ve tedbirleri dinledi.

Kaynaklar, Hadi’den alıntı yaparak, Husi milislerinin ülkenin gücüne ve sosyal dokusuna yönelik saldırgan ve yıkıcı tavırlarını sürdürmekte ısrarcı olduklarına işaret etti. Bu kapsamda milislerin konutları yıktıkları ve bombaladıkları, çocuk, yaşlı, kadın demeden sivilleri öldürdükleri, kara ve denizlere mayınlar döşedikleri, deniz ulaşımını istikrarsızlaştırdıkları, bölgenin güvenliğini bozdukları ve Suudi Arabistan’daki sivilleri hedef almaya devam ettikleri bildirildi. Kaynaklar Husi milislerinin davranışlarını müdahaleci ve dengesiz olarak değerlendirdi. Husi milislerinin barışa inanmadığı, insanları umursamadığı, çocukları ve masum insanları savaşın yakıtı olarak kullandıkları belirtildi.

Yemen Cumhurbaşkanı tüm tarafların çabalarına övgüde bulundu. Ayrıca hükümete çeşitli alanlardaki çalışmalarını artırma, koordinasyon sağlama, saha çalışmalarını yoğunlaştırma ve kardeş ülkeler ve uluslararası toplumla işbirliği ve etkin ortaklığı güçlendirme noktasında direktifte bulundu. Yemen Cumhurbaşkanı resmi kaynakların aktardığına göre, güvenlik düzeyindeki çabaları ve toplumsal istikrarı artıracak ekonomik istikrarın önemine vurgu yaptı.

Yemen sokakları, hükümetin, yerel para birimi olan Riyalin korunmasının yanı sıra, ekonomide meydana gelen çöküntü ve bazı bölgelerdeki hizmetlerin kötüye gitmesiyle başa çıkılması noktasında etkili önlemler alabileceğini umuyor.

Ayrıca Riyalin döviz karşısında değer kaybetmeye devam etmesi, fiyatlarda artışa ve yaşam standartlarında bozulmalara neden oluyor.

Askeri medya, halk direnişi ve Ulusal Ordu güçlerinin dün (Salı) itibariyle Marib’in güneyindeki Muşeyrif cephesinde milislerin konuşlandığı bölgeye saldırı düzenlediğini ve ardından Marib’in güneyinde ilerleme kaydettiğini bildirdi. Yapılan açıklamada ordunun milislerden çok sayıda unsuru etkisiz hale getirdiği ve el-Beyyad dağlarını tamamen özgürleştirdiği bildirildi.

Ordunun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada 14 Husi milisin öldürüldüğü ve birçok kişinin yaralandığı belirtildi. Ordu kuvvetleri husi milislerine ait çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirirdi. Ordu, Meşruiyeti destekleme koalisyonu güçleriyle birlikte Husilere yoğun saldırılar düzenleyerek milislerin ağır insani ve maddi kayıplar vermesini sağladı.

Aynı bağlamda Yemen Silahlı Kuvvetlerinin medya merkezi, koalisyona ait savaş uçaklarının Marib’in batısındaki el-Kasara ve el-Muşecceh cephelerinde Husi milislerine ait mevzileri hedef aldığını aktardı.

Merkez, Husi milislerinin, savaşı sona erdirme noktasında ABD tarafından ve uluslararası olarak desteklenen Birleşmiş Milletler (BM) planını reddetmesine ve hükümetin en önemli kalesi olan petrol kentini kontrol altına alma noktasında Marib’in batısı, kuzeybatısı ve güneyine yönelik saldırılarına dikkat çekti.

Öte yandan, ülkenin batısındaki Kızıldeniz kıyılarında ortak Yemen güçlerine bağlı askeri medya kaynakları, Husilerin uluslararası ateşkes noktasındaki ihlallerinin arttığını doğruladı. Kaynaklar, geçtiğimiz temmuz ayında Hudeyde ve Taiz bölgelerinde kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 28 sivilin milis saldırıları sonucu öldürüldüğüne ve yaralandığına dikkat çekti.

Hükümetin Amalika Tugayı’na bağlı medya merkezi tıbbi kaynaklardan, batı kıyılarında bulunan kurtarılmış bölgelerdeki hastanelerin temmuz ayı boyunca aralarında iki kadın ve bir çocuk olmak üzere 28 sivili kabul ettiğini aktardı. Sivillerden kimisinin yaralı olduğu kimisinin ise Husi saldırıları sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Kaynak, ikisi çocuk ve biri kadın olmak üzere toplam 25 sivilin yaralandığını, üç sivilin ise hayatını kaybettiğini açıkladı. Sivillerin, Husi mayınlarının sebep olduğu şarapnel parçaları, havan mermileri, insansız hava araçları, keskin nişancı mermileri ve silah saldırıları sonucu hayatlarını kaybettiği bildirildi.

Askeri kaynaklar, el-Hudeyde’nin güneyindeki ed-Durayhimi bölgesinin en çok can kaybının yaşandığı yer olduğunu aktardı. Durayhimi bölgesinde toplam hayatını kaybeden 17 kişinin olduğu belirtilirken, diğer hayatını kaybeden kimselerin Mavza, Hays ve Muha ilçelerinden olduğu belirtildi.

Öte yandan Kara Mayınları İzleme Örgütü son istatistiklerine göre, nisan ayından haziran ayı sonuna kadar Husi mayınlarının, 10’u çocuk, 5’i kadın ve biri mayın temizleme uzmanı olmak üzere toplam 18 kişinin canını aldığı aktarıldı.

İstatistikler, milis mayınlarının 7’si çocuk, 2’si kadın ve biri mayın temizleme uzmanı olmak üzere toplam 32 kişinin yaralanmasına neden olduğunu ortaya koydu. Ayrıca 50 büyükbaş hayvan telef olurken, 6 sivil aracın hasar gördüğü belirtildi.

Şarku’l Avsat