Birleşmiş Milletler (BM) yeni Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg (BM)

Suudi Arabistan: BM Yemen Özel Temsilciliği görevine Hans Grundberg’in seçilmesini memnuniyetle karşılıyoruz

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Hans Grundberg’in Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilciliği görevine getirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Prens Faysal bin Ferhan, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hans Grundberg’in BM Yemen Özel Temsilcisi olarak atanmasını memnuniyetle karşılıyor ve kendisine görevinde başarılar diliyoruz” dedi.

Suudi Dışişleri Bakanı, “Krallık, kardeş Yemen halkının acılarına son veren ve Yemen ile bölge için güvenlik, istikrar ve refah sağlayan Yemen krizinde siyasi bir çözüme ulaşmaya yönelik tüm çabaları desteklemeye devam edecektir” dedi.

Dün, Birleşmiş Milletler, İsveçli diplomat Hans Grundberg’in Martin Griffiths’in yerine Yemen yeni özel elçisi olarak atandığını duyurdu.

New York’ta konuşan BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Grundberg’in Ortadoğu’da çatışmaların çözümü, müzakere ve arabuluculuk alanlarında 15 yıldan fazla çalışma da dahil olmak üzere uluslararası ilişkilerde 20 yıldan fazla deneyime sahip olduğunu söyledi.

Grundberg, 2019’dan beri Avrupa Birliği’nin Yemen büyükelçisi olarak görev yapıyor. Daha öncesinde ise İsveç’in 2018’de Stockholm Anlaşması ile sonuçlanan Yemen konulu müzakerelere ev sahipliği yaptığı dönemde, İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın Stockholm’deki Körfez Dairesi başkanlığını yürütüyordu.

Şarku’l Avsat