Kuveyt Ulusal Meclisi'nde dün toplantı düzenlendi.

Kuveyt’ten uluslararası topluma Husi çağrısı

Kuveyt, deniz ticareti güvenliğine yönelik tehdide karşı endişelerini dile getirdi.

Kuveyt dün, Husi milislerin Suudi Arabistan’ın güvenliğini tehdit etmesini kınadı. Kuveyt Ulusal Meclisi’nde düzenlenen kabine toplantısında Husilerin, Suudi Arabistan’ın güvenliğini ve bölge istikrarını hedef aldığı ve Yemen’deki çatışmanın sona ermesi için gösterilen çabaları görmezden geldiği vurgulandı. Husilerin saldırganlığının uluslararası toplumun ve insan haklarının açık ihlali olduğu kaydedildi.

Kabine’den yapılan açıklamada uluslararası toplumun Husilerin durdurulması ve saldırıların faillerinin sorgulanması için hızlı bir şekilde müdahale etmesi gerektiği ve Kuveyt’in Suudi Arabistan’ın güvenliğini ve egemenliğini korumasını desteklediği bildirildi.

Kuveyt, Hans Grundberg’in BM Yemen Özel Temsilciği görevine getirilmesine memnun olduğunu duyurarak çatışmanın sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararını içeren üç referans doğrultusunda yürüteceği yeni görevinde başarılar diledi. Kabine tarafından yapılan açıklamada Yemen halkının açılarına son verilmesi ve bölgede istikrarı ve güvenliği sağlayacak siyasi bir çözüme ulaşılması için Kuveyt’in verdiği desteğe dikkat çekildi.

Kuveyt Bakanlar Kurulu, Umman Denizi ve Arap Körfezi sularındaki deniz ticaretine yönelik tehditlerin artmasına ilişkin de endişelerini dile getirdi. Deniz yolarının güvenliğinin sağlanması iin uluslararası alanda yürütülen çabalar takdir edildi.

Kuveyt, başta 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ve 2000 tarihli Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi olmak üzere tüm uluslararası anlaşmalara bağlı olmanın önemli olduğu vurgulanan açıklamada deniz yollarının güvenliğinin ve küresel ticaretin sürdürülmesi için uluslararası toplumla iş birliği yapmaya yönelik isteğini vurguladı.

Şarku’l Avsat