Senato, ABD fonlarının Hamas’a ulaşmasını engelleyen yasayı onayladı

Senato, ABD’nin Filistinlilere yardımını sınırlayan bir yasa tasarısını oybirliğiyle kabul etti. Senato, ABD vergi mükelleflerinin parasının Hamas hareketini finanse etmek için kullanılmasını engelleyen ve çeşitli önlemler getiren yasa tasarısını 99 oyla, oybirliğiyle kabul etti.

Cumhuriyetçi Rick Scott, söz konusu taslağı onaylanması isteğiyle çarşamba günü şafak vakti Senato tarafından görüşülen devasa bütçe taslağına dahil etti. Taslak metne göre, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, dağıtılan yardım parasının Hamas, İslami Cihad veya herhangi bir terörist gruba gitmeyeceğine dair Kongre’ye garanti vermekle yükümlü olacak. Ayrıca, İsrail karşıtı fikirleri teşvik eden veya destekleyen uluslararası kuruluşlar için de herhangi bir ABD finansmanı yasaklanıyor.

Senatör Scott önerisinin önemi hakkında şunları söyledi: “Hamas’ın İsrail’e fırlattığı füzelere şahit olduk. Şimdi Biden yönetiminin ABD vergi mükelleflerinin parasının teröristlerin eline geçmeyeceği endişesiyle kafasını karıştırdığını görüyoruz. Sorumluluk ve gözetim eksikliği endişe verici ve buna izin vermeyeceğim.”

Senato oylamasından sonra dosya, yürürlüğe girmesi için Beyaz Saray’a gitmeden önce Temsilciler Meclisi’nde onaylanması gerekiyor.

Bu taslak metin, Senato Dış İlişkiler Komitesi’ndeki kıdemli Cumhuriyetçi Senatör James Risch’in ABD yönetiminin Gazze’nin yeniden inşası için vaat ettiği yardımın bir kısmını ABD yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle dondurma kararında ısrar etmesiyle örtüşüyor.

75 milyon dolarlık yardım fonlarını donduran kişi, Biden yönetimi Kongre’nin, söz konusu fonların Hamas hareketine aktarılmayacağı veya Filistin Otoritesi tarafından kullanılmayacağını garanti edene kadar bu fonları serbest bırakmayacağını söyledi. Dışişleri Bakanlığı projelerini finanse etmekten sorumlu Dış İlişkiler Komitesi’ndeki görevi gereği yardımı dondurma yetkisine sahip olan Rich, “öldürmek için öde” politikası var olduğu sürece yardımların hiçbir şekilde serbest bırakmayacağını söyleyerek “Hamas, İslami Cihad veya Filistin Yönetimi’ne gidebilecek herhangi bir yardımı dikkatlice kontrol ettiğime dair bana güvenebilirsiniz” dedi.

Cumhuriyetçi senatör, kararının 2018’de eski Başkan Donald Trump başkanlığında Kongre tarafından kabul edilen Taylor Force Yasası’ndan kaynaklandığını belirtti. Söz konusu yasa, hükümetin “Öldürmek İçin Öde” dediği sözde “Şehit Aileleri Fonu” çerçevesinde terör eylemleri gerçekleştiren Filistinlilere ve ailelerine yapılan mali ödemeleri durdurana kadar ABD’nin Filistin Yönetimine doğrudan ekonomik yardımının dondurulmasını öngörüyor. Risch, bazı Cumhuriyetçi meslektaşlarıyla birlikte, Hamas’a verdiği destekle ilgili belirli reformlar uygulanmadıkça, ABD’nin UNRWA’ya (Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı) fon sağlamasını durdurmayı amaçlayan bir yasa tasarısı da teklif etti.

Şarku’l Avsat