Suudi Arabistan kendi elektrikli otomobil üreticisini geliştirmeyi planlıyor

Proje, Suudi Arabistan’da otomotiv altyapısı oluşturmaya yönelik mevcut planlarla bağlantılı

Konuya yakın kişilerin verdiği bilgilere göre Suudi Arabistan aralarında Boston Consulting Group danışmanlarının da olduğu danışmanlarla anlaşarak kendi yerli elektrikli araç üreticisini geliştirmeyi planlıyor.

Yapılan görüşmelerin halka açık olmaması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişiler, bu projenin ülkede otomobil altyapısı kurma ve yerli üretimi artırmak için var olan mevcut planlar ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan yatırım fonu sözcüsü, belirli konular hakkında yorum yapmaktan kaçınırken adımın ülke ekonomisini büyütmek ve petrole bağlı ekonomiyi çeşitlendirme kararlılığı olduğunu ifade etti.

400 milyar dolarlık Kamu Yatırım Fonu (PIF) birkaç senedir elektrikli araç alanında aktif olarak çalışıyor. Fon, 2018 yılında Tesla’da küçük bir hisse satın aldı ve yetkililer, CEO’nun amaçları hakkında tweet atmasına kadar Elon Musk’ın şirketinden alınan hisseyi gizli tutma çabalarını destekledi.

PIF, 2019 yılında büyük alım satım döneminden önce Tesla’daki hisselerini sattı ancak şu an rakip şirket olan Lucid Motors’a yaptığı yatırımdan büyük kazançlar elde ediyor.

Ocak ayında Bloomberg News’e konuşan yetkililer, PIF ve Lucid’in Cidde’nin Kızıldeniz bölgesinde fabrika kurmak için görüşmeler yaptığını söyledi. İlerleyen aylarda ise otomobil üreticisi, özel amaçlarla kurulan bir şirketle birleşerek halka arz edildi.

Elektrikli araçların kullanılmaya başlanması, start-up girişimlerinin yanı sıra önümüzdeki birkaç sene içinde piyasa sürülmesi planlanan Türkiye’nin elektrikli araç üretim markası Togg gibi devlet destekli girişimlere kadar çok sayıda yeni araç üreticisine ilham kaynağı oldu. Suudi Arabistan bu alanda kendisini göstermek için gerekenden fazla kaynağa sahip olsa da, bütün elektrikli araç üreticileri, dünyada genelinde kullanım alanı artan bu piyasada oldukça farklı rakiplerle karşılaşacak.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu Başkanı Yasir el-Rumayyan yaptığı bir basın açıklamasında, ülkesinin bu sene ya da önümüzdeki sene içinde yerli otomobil üretimi alanında anlaşmalar imzalayarak gelişmeyi amaçladığını belirtti.

El-Rumayyan şu ifadeleri kullandı:

“Şu an elektrikli otomobil başvurularını değerlendiriyoruz. Bu konuda değerlendirdiğimiz birde fazla proje bulunuyor. Bu projeler bu yıl veya en geç gelecek yıl hayata geçirilecek.”

Gulf Business