BM, Suriye’nin güneyinde şiddetin artmasından endişeli

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye’nin güneyinde çatışmaların tırmanmasından duyduğu endişeyi dile getirerek, Dera bölgesindeki Dera el-Beled’de şiddete derhal son verilmesi çağrısını bir kez yineledi.

Pedersen, Uluslararası Suriye Destek Grubu İnsani Görev Gücü’nün video konferans aracılığıyla dün yaptığı toplantısında, etkilenen tüm bölgelere acil, güvenli ve engelsiz insani erişime izin verilmesi ve kuşatma benzeri durumun sona ermesi gerektiğini belirtti.

BM Suriye Özel Temsilcisi, “Ağır topçu saldırıları ve yoğun kara çatışmaları da dahil olmak üzere artan düşmanlıklar, sivillerin ölümüne ve sivil altyapının hasar görmesine neden oldu. Binlerce sivil Dera el-Beled’den kaçmak zorunda kaldı. Siviller ciddi şekilde yakıt, mutfak tüpü, su ve ekmek sıkıntısı çekiyor. Yaralıları tedavi etmek için tıbbi yardım yetersiz” dedi.

2011’de başlayan halk ayaklanmasının beşiği olan Dera bölgesi geçtiğimiz Temmuz ayı sonunda rejimin kontrolü yeniden ele geçirmesinden bu yana şiddetli çatışmalara sahne oldu.

Rejim güçleri 2018 yazında Dera’nın kontrolünü ele geçirdi, ancak Moskova’nın aracılık ettiği bir anlaşma uyarınca bölgedeki silahlı muhaliflerin bir kısmının güvenlikten sorumlu olarak burada kalmasına izin verildi.

Pedersen yaptığı konuşmada, 31 Temmuz’da şiddetin derhal sona erdirilmesi için yaptığı çağrıyı yineleyerek, tarafları siviller ve mülklerinin korunması ilkesine saygı göstermeye çağırdı.

BM Suriye Özel Temsilcisi, krizi sona erdirmek için sahadaki ve uluslararası düzeydeki gelişmelerle ilgili tüm taraflarla diyalog yürüttüğünü belirterek, acil bir sükûnet ve ileriye dönük siyasi bir yol olmadığında durumun kötüleşeceği konusunda uyardı.

Suriye’deki savaş 2011’den bu yana yaklaşık 500 bin insanın ölümüne, milyonlarca insanın da kaçmasına neden oldu.

Şarkul Avsat