Salgının mevcut aşaması neden çocuklar için daha tehlikeli olarak görülüyor?

Öğrenciler bu sene de eğitim dönemine pandeminin gölgesinde girecek. Pandeminin halihazırdaki aşaması en çok çocuklar için tehlike arz ediyor. George Washington Üniversitesi’nden halk sağlığı uzmanı Dr. Liana Winn, yetkililerin öğrencilerin koronavirüsten korunmaları için çeşitli önlemler alması gerektiğini söyledi.

CNN’e konuşan Winn, “En bulaşıcı Delta türüne sahibiz, vakalarda ani artışlar görüyoruz. Tedbirleri bırakan, maske takmayan, aşı yaptırmayan birçok yetişkin var. Bu, gerçekten çocuklar için tehlikeli bir ortamın oluşmasına katkıda bulunuyor” dedi.

İyi haber şu ki, Amerika Birleşik Devletleri’nde aşılama oranları yüksek. ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) verilerine göre, her gün ortalama 500 bin kişi aşılanıyor.

Sağlık uzmanları, aşıların virüsün ve en bulaşıcı olan delta türünün yayılmasını yavaşlatmada veya durdurmada önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Ancak 12 yaşın altındaki çocuklar hala aşı olmak için uygun değil. Uzmanlara göre yeni aşılananlar için, ilk dozun tam olarak etkili olması yaklaşık altı hafta sürüyor ve bu yeni eğitim dönemi başladığında birçok çocuğun hala risk altında olabileceğini gösteriyor.

ABD Başkanı Joe Biden, yeni eğitim döneminde okulların açılıp açılmayacağı ile ilgili soruya, “Endişelerim derin. Son derece endişeliyim” şeklinde cevap verdi.

ABD’li Genel Cerrah Dr. Vivek Murthy, çarşamba günü yaptığı açıklamada, ‘Kovid-19’ aşısının 2021’in sonundan önce 12 yaşın altındaki çocuklara sunulabileceğini belirtti.

Murthy CNN’e verdiği demeçte, “ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu konuda hızlı hareket edecek, çünkü mevcut risklerin farkında. Çocuklarımızın sağlığı söz konusu ve bundan daha önemli bir şey yok” dedi.

George Washington Üniversitesi tıp ve cerrahi profesörü Dr. Jonathan Reiner, aşılarla ilgili yaş kısıtlamalarının çocukları şimdi daha savunmasız hale getirdiğini söyledi.

Halk sağlığı uzmanı Dr. Liana Winn, okulu çocuklar için güvenli hale getirmek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Cerrahi maske, gelişmiş havalandırma, aşılama ve test.”

Winn, “Bunların hepsini bir araya getirmek, çocukları güvenli bir şekilde yeniden okulla kavuşturmanın en uygun yoludur” dedi.

Şarku’l Avsat