Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi.

Irak Başbakanı Kazımi: Teröristler ve haydutlar Bağdat’ın güvenliğini hedef alıyor

Irak’ın başkenti Bağdat’ın doğusundaki Resafe semtinde son iki aydır elektrik kulelerine düzenlenen sabotaj eylemleri sebebiyle elektrik kesintileri saatlerce sürerken, başkentin batısındaki Kerh semtinde de sabotaj eylemleri sonucu önceki gün ve dün çeşmelerden saatlerce su akmadı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi orduya, Tarmiye başta olmak üzere Bağdat’ın kuzey bölgelerinde geniş çaplı terör operasyonu başlatma talimatı verirken, ‘terörist ve haydut’ diye tanımladığı kimseleri ortalığı karıştırmakla suçladı.

Ortalığı karıştırmaktan kasıt, ‘haydut’ diye tanımlanan kimselerin enerji kulelerine düzenlediği saldırılar. Silahlı gruplar en çok tahribata uğrayan bölgelerde bazı siyasi isimlere ve büyük yolsuzluklar yapan müteahhitlere karşı bu tür saldırılara karışmış olabilir. Ortalığı karıştırmaktan kasıt aynı zamanda başkente sızma girişimleridir.

Irak hükümetinin, Körfez ülkeleri ve Ürdün ile yapılan elektrik bağlantı hattı projesinde büyük mesafe kaydettiklerini açıkladığı bir dönemde son üç aydır elektrik kulelerini ve başkentin çeşitli mahallelerindeki su şebekelerini hedef alan saldırılar arttı. Bu ortamda İran, biriken borçları nedeniyle Irak’a su ve doğalgaz tedarikini kesti. İran ayrıca elektrik tedarikinde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Irak’a elektrik ihracatını da durdurdu.

Elektrik kulelerine yönelik saldırılar, Irak’ın birçok kentinde hava sıcaklığının en yüksek seviyelere ulaştığı bir dönemde geldi. Elektrik üretimi artmasına rağmen zaman zaman neredeyse tüm gün elektrik kesintisi yaşanıyor. Hükümete yakın kaynaklar, enerji nakil hatlarına yapılan saldırıların Kazımi hükümetinin kuruluş amaçlarını gerçekleştirmede yetersiz kaldığı izlenimi oluşturmaya çalıştığını belirtiyor. Söz konusu kaynaklara göre Kazımi hükümeti, siyasi partilerin kendisiyle iş birliği yapmaması da dahil olmak üzere karşılaştığı tüm zorluklara rağmen bu yıl içerisinde 19 megavatın üzerinde elektrik üretimi hedefine ulaşmasının yanı sıra, seçimin yapılması için ihtiyaçların sağlanması ve ABD’nin Irak’tan çekilmesi alanlarında da başarı kaydetti.

Kazımi, önceki gün (cuma) elektrik kulelerinin korunması için gerekli planların yapılarak direklerin gözetlenmesi ve korunması için kriz masası kurulması talimatı verdi. Ortak Operasyonlar Komutanlığı, yaptığı açıklamada, Silahlı Kuvvetler Komutanı Mustafa el-Kazımi’nin talimatı gereğince, Tarmiye dahil olmak üzere teröristlerin bulunduğu bölgelerden başkent Bağdat’a sızmalarını engellemek için ordu güçleri ve güvenlik birimlerinin titiz istihbarat bilgilerine dayanarak operasyon başlattığını duyurdu. Açıklamada, “Operasyon bu bölgede (Tarmiye) terör hücrelerinin takibini ve teröristleri ortadan kaldırmayı hedefliyor” denildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir güvenlik kaynağı, çifte operasyonun amacının, “elektrik direklerinin korunması ve fitne çıkarmak için başkentin mahallelerinde özellikle Şii mahallelerinde Hüseyniye merasimlerinin hedef alınacağına dair alınan bilgiler üzerine bu mahallelerde güvenliği sağlamak” olduğunu belirtti.

Kaynak, “Bağdat’ın kuzey bölgelerinde özellikle Kazımiye kentine en yakın olan Tarmiye bölgesinde halkı korkutmaya başlayan DEAŞ militanları artık aktif hale geldi” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat