İran Donanması'nın yeni komutanı Amiral Şehram İrani, ofisinde (ISNA)

Hamaney, İsrail ile gerilimin ortasında yeni bir deniz kuvvetleri komutanı atadı

İran-İsrail geriliminin denizin derinliklerine kadar ulaştığı son dönemde Dini Lider Ali Hamaney, İran donanmasına yeni bir komutan atadı.

İran resmi haber ajansı IRNA, Hamaney’in 2017’den beri görevde olan Amiral Hüseyin Hanzadi’nin yerine Amiral Şehram İrani’yi, İran donanmasının yeni komutanı olarak atadığını bildirdi.

Hamaney, yayınlanan kararnamede, eski komutan Hanzadi’nin çabalarına övgüde bulunurken Amiral İrani’den de donanmayı geliştirmesini, genel yetenek ve hazırlıklar seviyesini yükseltmesini istedi. Kararname, görev değişiminin nedenini açıklamazken Hamaney, Hanzadi’yi yeni bir pozisyona atamadı.

Yeni komutan İrani’nin özgeçmişinde, Hürmüz Boğazı açıklarındaki Bandar Abbas’ta 1. deniz bölgesinin komutanlığı görevi bulunuyor. Devrim Muhafızları’na yakın Tasnim ajansı İrani’nin, 2012 yılında savaş gemilerinin Süveyş Kanalı’ndan geçişinden sorumlu olduğunu ve birkaç deniz kurtarma operasyonuna öncülük ettiğini belirtti.

İran’da deniz görevleri “ordu” ile paralel kuvvetler olan “Devrim Muhafızları” arasında paylaşılıyor. Ordu, Umman denizi ve uluslararası sulardaki operasyonlardan öncelikli olarak sorumlu iken Devrim Muhafızları, Basra Körfezi’ndeki bir İran deniz kuvvetini yönetiyor. ABD donanması zaman zaman, Devrim Muhafızları’nın gambotlarının, Hürmüz Boğazı yakınında bulunan ordu güçlerinden destek alarak yaptığı tacizlerden şikâyette bulunuyor.

ABD yönetiminin Mayıs 2019’da İran’ın petrol ihracatını kısıtlamaya yönelik başlattığı girişimin ardından birkaç ticari gemi ve petrol tankeri saldırıya uğrarken bu saldırıların faili olarak İran’dan şüpheleniliyor. İsrail, ABD ve İngiltere’nin, Tahran’ı, 29 Temmuz’da Umman açıklarında bir İsrail şirketinin işlettiği Mercer Street tankerine düzenlenen saldırının arkasında olmakla suçlamasıyla bölgesel gerilim iyice arttı.

İngiliz The Telegraph gazetesi geçen hafta yayınladığı bir haberde, İran ve İsrail arasındaki “gölge savaşı” bağlamında en az 20 geminin mayınlar, insansız hava araçları ve özel kuvvetler tarafından saldırıya uğradığını belirtti. Geçen yıl, İran’ın “Jamaran” muhribi, Hürmüz Boğazı yakınlarındaki tatbikatlar sırasında yine İran’a ait “Konarak” adlı lojistik destek firkateynine füze atmış, 19 denizcinin hayatını kaybetmesine, 15 denizcinin de yaralanmasına sebep olmuştu.

Şarkul Avsat