(Fotoğraf: SPA)

Mısır’da Kovid-19’a karşı aşılanmaya talep artıyor

Sağlık Bakanlığı aşılama ile ilgili yeni kılavuzları dağıttı

Mısır Sağlık Bakanlığı yetkilileri, vatandaşların ülke genelinde Kovid-19 aşısına yönelik yoğun taleplerinin olduğunu doğruladı. Ayrıca bakanlık aşılarla ilgili yeni yönergeler yayınladı. Bakanlık yaptığı açıklamada, Bakanlık tarafından Dünya Sağlık Örgütü’nün yönergelerine göre yürütülen laboratuvar analizleri sonucunda test sonuçları pozitif çıkan 131 yeni vaka ve 9 yeni ölüm kaydedildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, dün akşam itibari ile kayıtlı toplam koronavirüs vaka sayısının 285 bin 831 olduğunu duyurdu. 235 bin 317 kişi iyileşirken, 16 bin 747 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca, bakanlık tüm şehirlerde hazırlıklarını artırmaya, salgınla ilgili durumu düzenli olarak takip ettiğini ve herhangi bir yeni virüs veya bulaşıcı hastalığa karşı gerekli tüm önleyici tedbirleri aldığını, hazırlıkları artırdığını teyit etti.

Mısır Sağlık ve Önleyici İşleri Başkanlık Danışmanı Muhammed Avad Taceddin, Sağlık Bakanlığının, Kovid-19 aşısını aldıklarını belirten bir açıklama da dahil olmak üzere yurtdışındaki ülkelere sunulmak üzere geçici sağlık sertifikaları sağladığını söyledi. Önceki gün televizyonda yaptığı açıklamalarda, “Vatandaşlardan aşı olmak için yoğun bir talep var. Bu, toplumsal farkındalığın arttığını gösteriyor” diyerek, Mısır İlaç Kurumu’nun herhangi bir aşıyı piyasaya sürmediğini, sadece kullanım için geçerliliğini doğruladığını belirtti.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı, şehirlerde aşı için belirlenmiş merkezlerde AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinovac, Sinopharm ve Sputnik aşılarının mevcut olduğunu belirtti. Ülke genelinde aşıların uygulanması için yaklaşık 539 merkez ve yurtdışından gelen yolcuları aşılamak ve aşı olanlara belgeli sertifika vermek için 126 merkez tahsis edildi.

Bakanlık, “Vatandaş iki dozdan herhangi birini almadıysa ve seyahat etmek istiyorsa, Bakanlığın elektronik kayıt sitesine girerek, talebin durumunu takip edip, verileri girerek, seyahat transfer düğmesine basıp ve aktarılacak yeri seçerek talebin seyahat merkezlerine iletilmesini sağlar. 18 yaşından küçüklere hiçbir şekilde ve hiçbir koşulda aşı yapılması mümkün değildir. İlk doz ile aşının yapıldığı yerden ikinci dozun alınması gerekir ve değiştirilemez” gibi açıklamaların yer aldığı yeni talimatlar yayınladı. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı, “İkinci doz, kendisi için belirtilen tarihten itibaren 6 gün süreyle vatandaşa verilebilir. Belirtilen sürenin ikinci dozu almadan geçmesi ve hastalığa bulaştığına dair bir kanıt olmaması durumunda, aşı olma hakkını kaybeder” açıklamasını yaptı.

Bu arada Mısır Sağlık Bakanlığı, iyileşen 439 hastanın, gerekli tıbbi bakımı aldıktan sonra hastanelerden taburcu edildiğini duyurdu. Böylelikle, Dünya Sağlık Örgütü’nün yönergelerine göre gerekli tıbbi bakımı aldıktan ve tamamen iyileştikten sonra, virüsten kurtulan toplam sayı dün akşam itibariyle 235 bin 317 oldu.

Şarku’l Avsat