BM: Suriye’de savaş nedeniyle çocuk ölümleri arttı

UNICEF: Son iki aydır Suriye’de en az 54 çocuk katledildi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdür Yardımcısı Bertrand Bainville, Suriye’nin kuzeybatısında şiddetin artmasıyla birlikte çocuk ölümlerinin ve yaralanma vakalarının da arttığına dikkati çekti.

Geçen cuma günü İdlib vilayetinde aynı aileden dört çocuk evlerinde uyurken öldürüldü. Halep’in batısına düzenlenen başka bir saldırıda ise iki kardeş yaralandı. Geçen perşembe günü İdlib’deki evlerine yönelik gerçekleştirilen saldırıda üç erkek kardeş ve anneleri hayatını kaybetmişti.

Son iki aydır 54 çocuk katledildi

Çoğu kuzeyde olmak üzere Suriye’de temmuz ayından bu yana en az 54 çocuğun öldürüldüğü veya yaralandığı belirtilen açıklamada, “Yetişkinlerin gerçekleştirdiği savaşların bedelini çocuklar ödememeli” vurgusu yapıldı.

Suriye’deki çatışmanın tüm taraflarını çocuklara yönelik saldırıları durdurmaya ve çocukları her daim korumaya davet eden UNICEF, “ne yazık ki, Suriye’deki çocuklar savaştan başka bir şey bilmeden büyümek zorunda kalıyor. Suriye de dahil olmak üzere nerede olurlarsa olsunlar çocukların en az hak ettiği şey güvenli bir şekilde yaşamaktır” açıklamasında bulundu.

İsviçre’nin Cenevre kentinde BM gözetiminde düzenlenen Suriye Anayasa Komitesi toplantıları Esed, Rusya ve İran güçlerinin Suriye’de şiddeti sürdürmesi sebebiyle ilerleyemiyor.

Şarku’l Avsat