(Fotoğraf: KUNA)

Irak Başbakanı Kazimi Kuveyt’te

Irak Başbakanı Kazimi Kuveyt’te: “Irak’ı buluşma noktası yapmaya çalışıyoruz”

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi’yi kabul etti.

Beraberindeki üst düzey heyetle Kuveyt ziyaretine başlayan Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi ve Kuveyt Emiri es-Sabah görüşmede bölgedeki son gelişmeleri ele aldı.

Şarku’l Avsat’ın Irak resmi haber ajansı INA’dan aktardığına göre, Irak Başbakanlığı Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada “Irak hükümeti, Irak-Kuveyt ilişkilerinde Bağdat’ın diyalog ve görüş alışverişinin yapıldığı bir buluşma noktası olması için ziyaretin gerçekleştirildiği” ifade edildi.

Kazimi ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada  “Bağdat bu ayın sonunda Irak’ın komşu ülkeleri ile bölgedeki ülkelerin liderlerini Bağdat Konferansı’nda misafir ediyor. Irak, Kuveyt Devleti’nin en üst düzeyde katılım sağlamasını arzuluyor” dedi.

Bu gelişme, Irak’ta 10 Ekim’de yapılması kararlaştırılan seçimler için geri sayımın başladığı bir döneme denk geldi. Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın seçimleri boykot etme kararının ardından Şii siyasi aktörler arasında seçim haritaları rekabeti baş gösterdi. Ayrıca Sadr’ın boykot kararından vazgeçmesi için ikna çalışmaları da sürüyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan Iraklı bir siyasetçi, seçim haritalarının Sadr Hareketi’nin yokluğundan etkilenip etkilenmeyeceği sorusuna, “Kürt ve Sünni haritalar istikrarlı bir hale gelmişken, Şii haritalarla ilgili endişe ve uyarı tehlikesi sürüyor. Şii oylara 4 veya 5 parti hükmediyor. Bu da siyasi haritayı istikrarsız hale getiriyor” yanıtını verdi.