ABD Başkanı Joe Biden

Demokratlar arasındaki gerilim Biden’ın yatırım planlarını tehdit ediyor

Demokratlar arasındaki gerginlik Başkan Joe Biden’ın alt yapı ve sosyal harcamalar gibi yaklaşık 5 milyar dolarlık Kongre tarafından kabul edilen iki dev yatırım planının zamanının değişmesine neden oldu.

Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi üyeleri oylama yapmak için Washington’a geri dönerken, uzmanlar, yapılan oylamanın Demokratların Biden’ın planlarını onaylaması için büyük önem taşıdığını düşünüyor.

Demokrat liderler, salı gününe kadar Temsilciler Meclisi’ndeki oyların büyük çoğunluğunu elde etmek istiyorlardı. Ancak Demokrat Parti içindeki sol ve merkez kanatlarda gerilim bu beklentiyi sekteye uğratacak gibi duruyor.

Parti içinde yaşanan gerginlik, yatırım projelerine öncelik verilmesi yüzünden yaşanıyor.

Senato, Biden’ın 1.2 milyar dolarlık yatırım planına 10 Ağustos tarihinde onay verirken, çok sayıda Cumhuriyetçi de bu plana destek verdi.

Temsilciler Meclisi’ndeki yaklaşık 10 ılımlı Demokrat, bu planın derhal hayata geçirilmesini istiyor.

Demokrat Parti Meclis Başkanı Nancy Pelosi, öncelikle sosyal bileşenleri, iklim, işgücü, sağlık ve eğitim alanlarında 3.5 milyar dolarlık devasa yatırımları için Biden’ın planını oylamaya sunacağına söz verdi.

Pelosi, her iki planın Temsilciler Meclisi’nden geçmesinin tek yolunun güçlü destek olduğunu ifade etti.

Demokratlar, parti içindeki bazı kimselerin çok büyük bir yatırım olacağını düşündüğü 3.5 milyar dolarlık yatırım planını onaylamamasından endişe duyuyor.

Demokratlar arasındaki krizin çözümü için yoğun temaslar yapılırken, konunun önümüzdeki günlerde netlik kazanacağı ifade edildi.

ABD ordusunun Afganistan’dan çekilmesiyle zor bir durumda kalan Biden’ın meclisteki tartışmalar ile yakından ilgilenmesi bekleniyor.

Şarku’l Avsat