Ülkede, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre üretim alanında yüzde 144'lük bir büyüme yaşandı (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan, 13,3 milyar dolarlık bir yatırımla bir ay içinde 48 sanayi ruhsatı verdi

Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı, geçtiğimiz Temmuz ayında 50 milyar riyali (13,3 milyar dolar) aşan 48 yeni sanayi ruhsatı verdi.

Gıda ürünleri imalatı ve maden sektörü yedi lisans aldı. Temmuz ayında 78’e yakın fabrika üretime başladı ve geçtiğimiz yılın Temmuz ayına göre yıllık yüzde 144’e yakın bir büyüme oranı yakalandı.

Suudi Arabistan Ulusal Sanayi ve Madencilik Merkezi tarafından yayınlanan bir rapora göre Suudi Arabistan’daki sanayi sektörüne 50 milyar riyalden daha fazla yatırım yapıldı. Sektör, Suudi Arabistan vatandaşları için bin 101, ülkede yaşayan yabancı uyruklu kişiler için bin 830 olmak üzere toplam iki bin 931 kişiye iş imkanı sağladı.

Raporda, yeni lisansların yüzde 88’inin ulusal yatırım olduğu, küçük çaptaki fabrikaların toplam lisansların yaklaşık yüzde 77’ini oluşturduğunu belirtiyor. Rapora göre  Riyad bölgesi 16 lisans ile en çok lisans alan bölge olurken, Riyad’ı 11 lisans ile Şarkiye bölgesi izledi. Listenin üçüncü sırasında ise 10 lisans ile Mekke-i Mükerreme bölgesi yer aldı.

Şarku’l Avsat