Arap ve diğer ülkelerden Cezayir ve Fas’a sükunet çağrısı

Cezayir, Fas ile diplomatik ilişkilerini kesme kararının ardından, iki ülke için birçok Arap ülkesi ve uluslararası toplumdan barış çağrıları yapıldı.

Suudi Arabistan, kardeş ülkeler Fas ve Cezayir arasındaki diplomatik ilişkilerin kesilmesinden dolayı üzüntüsünü ifade etti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın konuya dair açıklamasında, Suudi hükümetinin iki ülke arasındaki ilişkilerin mümkün olan en kısa sürede yeniden kurulacağına dair umutlu olduğu belirtildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın kardeş iki ülkeye, bölgeye güvenlik ve istikrar getirilmesine ve ilişkilerde yeni bir sayfa açılmasına katkıda bulunacak şekilde ihtilaflı konulara çözüm bulmak için diyalog ve diplomasiye öncelik verme çağrısında bulunduğu da ifade edildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliği, Cezayir ve Fas’ın yüksek çıkarlarına ve iyi komşuluk prensibine öncelik vermesi çağrısında bulundu. Açıklamada, tarih ve ortak çıkarların bir araya getirdiği Fas ve Cezayir’in, İİT’nin faal üyesi olduğu ve ortak İslami çalışmada etkili iki ülke olduğu belirtildi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Cezayir ve Fas’ın daha fazla gerginlikten kaçınması gerektiğini söyledi. Arap Birliği, her iki ülkeyi aralarındaki kardeşlik ilişkilerinin yanı sıra halkların çıkarlarına öncelik vermeye davet etti.

Diğer yandan Fransa’da, Cezayir ve Fas’ı Mağrip bölgesinin istikrarı için diyaloğa dönmeye çağırdı.

Cezayir’deki siyasi partiler, çeşitli konularda ‘düşmanca eylemleri’ şeklinde niteledikleri şeyi eleştirerek,  Fas ile diplomatik ilişkilerin kesilmesine kararına desteklerini ifade etti.

Rabat, ilişkilerin kesilmesi yönündeki “haksız” karardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve kararın dayandırıldığı yanlış gerekçeleri kategorik olarak reddettiğini açıkladı.