İsrail Savunma Bakanı: İran, nükleer silah geliştirmeye yalnızca 2 ay uzaklıkta

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, dün (çarşamba) yaptığı açıklamada, Tahran’ın nükleer silah geliştirmesine yalnızca iki aylık bir süre kaldığını söyleyerek uluslararası toplumu ‘2015 İran Nükleer Anlaşması’ndan farklı yeni bir plan hazırlamaya çağırdı.

Jerusalem Post gazetesinin aktardığına göre Gantz, 60 ülkenin İsrail büyükelçisine hitaben Tel Aviv’de düzenlenen toplantıda “İran, nükleer silah geliştirmeyi sağlayacak yeterli malzemeye sadece 2 ay uzaklıkta” açıklamasında bulundu.

Gantz’ın açıklamaları, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile ABD Başkanı Joe Biden arasında perşembe günü Beyaz Saray’da yapılacak görüşmeden bir gün önce geldi.

Gantz, “İran rejiminin müzakere masasına dönme ve bir anlaşmaya imza atmaya niyeti olup olmadığını bilmiyoruz. Uluslararası toplum, İran’ın nükleer silah yolunda ilerlemesini durdurmak için uygulanabilir bir B planı oluşturmalı” ifadelerini kullandı. Ayrıca İran nükleer programının bölgede ve dünyada bir silahlanma yarışına neden olabileceği konusunda uyardı.

Gantz sözleri şöyle devam etti:

“İsrail harekete geçmek için gerekli imkana sahip ve bunu yapmaktan çekinmeyecektir. İsrail’in gelecekte nükleer bir İran’ı önlemek için harekete geçmek zorunda kalacağı ihtimalini göz ardı etmiyorum.”

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, ordunun nükleer programında kaydedilen ilerleme nedeniyle İran’a karşı operasyonel planların hızını artırdığını söyledi.

Jerusalem Post Gazetesi’nin haberine göre, Kochavi “İran nükleer programında kaydedilen ilerleme, İsrail ordusunu, operasyonel planları hızlandırmaya sevk etti. Ayrıca yakın zamanda onaylanan savunma bütçesi bunun için ayrıldı” dedi.

Şarku’l Avsat