Şeyh Meşal el- Ahmed, Suudi Arabistan’ın Kuveyt büyükelçisi ile görüşürken (KUNA)

Yeşil Ortadoğu Forumu 25 Ekim’de Riyad’da yapılacak

Suudi Arabistan, ekim ayının sonlarında başkent Riyad’da Yeşil Ortadoğu forumunu başlatacak.

Suudi Arabistan, ekim ayının sonlarında başkent Riyad’da Yeşil Ortadoğu forumunu başlatacak. Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, forumun açılış törenine katılması için Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Meşal el- Ahmed’e mektupla davetiye gönderdi.

Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Meşal el- Ahmed davetiyeyi Suudi Arabistan’ın Kuveyt Büyükelçisi Prens Sultan bin Saad bin Halid’in Bayan Sarayı’na yaptığı ziyaret sırasında kabul etti.

KUNA’nın haberine göre mektubun iki kardeş ülke ve halkı birbirine bağlayan kardeşlik ilişkileri ve köklü tarihi bağları, ortak çıkar ve meseleleri güçlendirmenin yolları ile ilgili olduğunu belirtildi. Mektupta 25 Ekim’de Riyad’da gerçekleştirilecek olan Yeşil Ortadoğu forumu için davetiye vardı.

Yeşil Ortadoğu girişimi, Körfez ülkeleri ve Ortadoğu’nun yeşillendirilmesi için 40 milyar ağaç dikilmesinin hedeflendiği dünyanın en büyük ağaçlandırma projesi.

Prens Muhammed bin Selman, geçtiğimiz Mart ayında projeyi ilan etti. Proje, Ortadoğu ülkelerinin karşı karşıya olduğu çölleşme, su kıtlığı, fabrikaların neden olduğu çevre kirliliği gibi sorunların neden olduğu zararın engellemesi için bir girişim kabul edilerek memnuniyetle karşılandı.

Girişim, bölgedeki ve dünyadaki çevresel sorunları ele almayı, yaşam kalitesini ve halk sağlığının kalitesinin iyileştirilmesini amaçlıyor. Dünyadaki petrol emisyon faaliyetlerinin yüzde 10’unu oluşturan bölgedeki petrol faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarının 60’dan fazla bir oranla azaltılması hedefleniyor. Girişimde 40 milyar ağaç dikilmesinin yanı sıra petrol üretiminin fazlalaştırılması ve yenilenebilir enerjinin arttırılması, deniz ve kıyı ortamını korumak ve doğal rezerv oranını arttırılması gibi hedefler yer alıyor.