ABD Başkanı Joe Biden

Biden, Çin’i Kovid-19’un kökeni hakkında hayati bilgileri saklamakla suçladı

ABD Başkanı Joe Biden cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in tüm dünyayı felç eden ve yaklaşık 4,5 milyon insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenine ilişkin ‘hayati bilgileri’ sakladığını duyurdu.

Biden, “Bu salgının kökenleri hakkında kritik bilgiler Çin Halk Cumhuriyeti’nde var, ancak Çin’deki hükümet yetkilileri en başından beri uluslararası araştırmacıların ve küresel halk sağlığı topluluğunun üyelerinin buna erişmesini engellemek için çalıştı” dedi.

Aynı zamanda Biden, tüm dünyada koronavirüs kaynaklı zararlar artmaya devam ederken, Çin’in konuyla ilgili şeffaflık çağrılarını reddederek bilgi saklamaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Yetkililer cuma günü, Kovid-19’un meydana gelme sebebiyle ilgili araştırmalar yürüten ABD istihbarat topluluğunun salgına neden olan virüsün spesifik kökeni konusundaki farklılıkları hala çözemediğini söyledi.

Kovid-19’un bir hayvandan mı yoksa bir Çin laboratuvarından mı geldiği konusundaki tartışmalar hala çözülmüş değil.

ABD istihbarat topluluğu, Kovid-19’un Wuhan kentinde ortaya çıktığını ve virüsün biyolojik bir silah olarak geliştirilmediğini vurguladı.

Şarku’l Avsat