Suudi Arabistan: Son bir yılın en düşük günlük vaka sayısı kaydedildi

Suudi Arabistan bugün (Cumartesi), son bir yılda en düşük günlük koronavirüs vaka sayısını duyurdu.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, son 24 saat içerisinde 234 kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 543 bin 796’ya yükseldiğini bildirdi.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, 978’i ağır hasta olmak üzere aktif vaka sayısının 3 bin 537 olduğu belirtildi.

Bakanlığa göre, 409’u son bir günde olmak üzere şu ana kadar 531 bin 733 kişi iyileşirken, son 24 saatte 6 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 8 bin 526’ya yükseldi.

Bakanlık, mutasyona uğrayan varyantların hızla yayıldığını belirterek, ihtiyati tedbirlere bağlı kalmanın önemini vurguladı ve herkesi iki doz aşı olmaya çağırdı.

Sağlık Bakanlığı ayrıca, vatandaşların günün her saatinde bilgi edinmek, sağlık hizmeti almak ve koronavirüs hakkındaki gelişmeleri öğrenmek için 937 nolu danışma hattını aramasını tavsiye etti.

Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Dr. Hamad el Şeyh, yarın (Pazar) başlayacak eğitim öğretim yılına hazırlık olarak bugün bölge ve valiliklerdeki eğitim müdürleriyle yaptığı görüşmede, Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilen sağlık prosedürlerine uymanın önemini vurguladı.

Eğitim Bakanı, 6 milyondan fazla erkek ve kız öğrencinin yarın eğitim-öğretim yılına başlayacaklarını, onlara tüm hizmet ve ekipmanları temin etmek ve eğitim sürecinin başarısını ve istenilen hedeflere ulaşılmasını sağlamak için gerekenin yapılacağını kaydetti.

Bakan ayrıca, iki doz aşı olmayan hiçbir öğrencinin ya da eğitim personelinin eğitim kurumlarına girmelerine izin verilmeyeceğinin altını çizdi.