Fas bayrağı

Kanada, Fas’a direkt uçuşları durdurdu

Kanada makamlarının, koronavirüsünün hızla yayılmasının etkileri nedeniyle Fas ile doğrudan uçuşları askıya almasının ardından,  Kanada’da ikamet eden çok sayıda Fas vatandaşının dün (Pazar) gece yarısından itibaren Kanada’ya seyahat etmeleri yasaklandı.

Kanadalı yetkililer tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Fas’tan gelen yolcular arasında vaka sayısında görülen artışın ardından Fas ile doğrudan uçuşların askıya alınmasına karar verildiği belirtildi.

Dün saat 12.00’den itibaren yürürlüğe giren karar, 29 Eylül gece yarısına kadar devam edecek. Karar, lojistik sektörünü, tıbbi malzeme taşımacılığı ve askeri uçuşları kapsamıyor. Ancak, Kanada vatandaşlığı veya oturma iznine sahip olan Fas vatandaşları kendilerinin mağdur olduğunu ifade ettiler, bazıları ise işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Karar, Fas makamlarının ülkeye giriş yapan veya ülkeden ayrılan tüm yolculara Kovid-19 testi uygulamasına rağmen alındı.

Kanada makamları, daha önce Fas’tan kalkan uçuşların Kanada topraklarına ulaşabileceğini, ancak yolcular için havaalanında tıbbi analizlerin yapılması şartını koymuştu.

Başka bir ülke üzerinden Kanada’ya gitmek isteyen yolcular ise dolaylı olarak yolculuklarına devam edebilmeleri için transit ülkede Kovid-19 testi yaptırmak zorunda kalacaklar.

Royal Air Maroc, Fas’tan Kanada’ya yapılacak tüm uçuşların askıya alınacağını ve yolculara para iadesi yapılacağını açıkladı.

Salgının dünyadaki durumunu ortaya koyan resmi veriler, Fas’ın ‘güvenli olmayan kırmızı alanlar’ arasında sınıflandırıldığını gösteriyor.

Fas’ta cumartesi günü, 6 bin 175 yeni korona vakası ve virüs kaynaklı 93 vefat meydana geldi. Mart 2020’nin başında, salgının ortaya çıkmasından bu yana, toplam vefat sayısı 12 bin 361’e ulaştı. Aktif vaka sayısı 63 bin 552 vaka olarak gerçekleşti.

Ülkede ikinci doz aşı olan kişi sayısı 14 milyon 337 bine ulaşırken, ilk doz aşısı yapılan kişi sayısı 18 milyon 204 bini buldu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ilk vakanın açıklandığı 2 Mart 2020’den bu yana toplam vaka sayısı 849 bin 532’ye yükseldi. İyileşen toplam vaka sayısı ise yüzde 1,91 iyileşme oranı ile 773 bin 619’a ulaştı.

Şarku’l Avsat